Nová typová řada EC B společnosti Liebherr posouvá hranice výkonnosti a designu těchto stavebních zařízení.

Společnost Liebherr představila novou typovou řadu EC-B

Společnost Liebherr vystavila na veletrhu stavebních strojů Bauma 2019 v Mnichově novou řadu Flat Top jeřábů s horní otočí. Tři z osmi jeřábů byly vybaveny syntetickým lanem, a proto také jejich označení neslo dodatek Fibre.

Syntetické lano má čtyřikrát delší životnost než ocelové lano a jeřábům Fibre umožňuje dosahovat výrazně vyšší nosnosti. Navíc je manipulace s ním mnohem snazší než s ocelovými lany.

Výhody varianty se syntetickým lanem:
• Vyšší nosnost, delší životnost a snadnější manipulace.
• Větší komfort pro jeřábníka díky nové kabině LiCAB s intuitivním ovládacím panelem.
• S plnou délkou výložníku patří všech osm jeřábů této typové řady k největším ve své třídě.
• Lepší dojem při pohledu na jeřáb díky novému designu s integrovanými reklamními plochami.

Prvních osm jeřábů nové typové řady pokrývá široké spektrum výkonů – od malého městského jeřábu až po velké překládkové stroje. Maximální nosnosti se pohybují od šesti tun až po 16 tun a maximální nosnosti na konci výložníku při maximálním vyložení od 1,6 tun až po 2,8 tun. S plnou délkou výložníku patří všech osm jeřábů této typové řady k největším ve své třídě. Již jeřáb 125 EC-B 6 dosahuje délky úctyhodných 58 metrů. Oba největší jeřáby nové typové řady 340 EC-B 12 a 370 EC-B 12 Fibre mají dosah až 78 metrů.

jeřáb 370 EC B Fibre

Výrobce jeřábů při vývoji nové typové řady dbal na komfort jeřábníka a bezpečnost na stavbě. Nová kabina LiCAB je výrazně větší, a navíc má více prosklených ploch. Kromě toho mají nové jeřáby s horní otočí nový centrální ovládací prvek: multidotykový displej. A v neposlední řadě budí nový design s integrovanými reklamními plochami při pohledu z dálky lepší dojem. Také porota rozhodující o udělení ceny za inovace Bauma je o tom přesvědčena: jeřáb 370 EC-B 12 Fibre získal ocenění Red Dot Design Award 2019.

Jeřáby Fibre – varianta se syntetickým lanem

Mimořádnými produkty nové typové řady EC-B jsou jeřáby 240 EC-B Fibre a 370 EC-B Fibre. Tyto jeřáby jsou vybaveny vysokopevnostním syntetickým lanem soLITE, které je výsledkem desetiletého vývoje společnosti Liebherr s výrobcem lan Teufelberger.

vysokopevnostní syntetické lano soLITE

Kromě zvýšené nosnosti jeřábů Fibre na konci výložníku až o 20 % ve srovnání s variantami s ocelovým lanem má syntetické lano při stejném používání čtyřikrát delší životnost než lano ocelové. Protože lano váží pouze necelou pětinu ve srovnání s hmotností ocelového lana, je manipulace při zakládání nosného lana výrazně jednodušší. Kromě toho je snadnější provádění údržby, protože syntetické lano není nutné mazat.

Také provozní bezpečnost je znatelně vyšší: různé části pláště se opotřebovávají různou rychlostí. Nejpozději v okamžiku, kdy pod pletivem pláště začne být vidět červená vrstva, jeřábník uvidí, že se lano musí vyměnit.

Větší komfort pro jeřábníka

Na velikosti záleží: Nová kabina s plochou přesahující dva metry čtvereční nabízí nyní tolik místa, jako doposud žádná jiná kabina EC-B. Díky většímu výhledu má jeřábník ještě lépe pod kontrolou celé staveniště, což je důležitý aspekt pro bezpečnost na stavbě.

Kromě ergonomicky umístěných ovládacích prvků má jeřábník k dispozici velké množství odkládacích ploch a přihrádek – včetně takových detailů, jako je držák nápojů. Nová kabina je kromě toho vybavena několika zásuvkami, do kterých lze připojit různé elektrické přístroje, například vařič vody nebo vysílačku. Kromě běžných zásuvek s napětím 230 V bylo pamatováno také na rozhraní USB pro elektrické napájení elektroniky. Mimochodem: chytrý telefon si obsluha v kabině nejen nabije, ale může také samozřejmě telefonovat přes bluetooth nebo si přehrávat vlastní hudbu.

Nový displej významně zjednodušuje ovládání funkcí kabiny a jeřábu, které je nyní mnohem intuitivnější. Nový 12″ multidotykový displej propojuje celou kabinu. To znamená, že všechna nastavení řídicích jednotek, jako je nastavování pomocí průvodců, vymezení optimalizovaného pracovního prostoru ABB nebo ovládání kamery pojezdové kočky, lze provádět pomocí multidotykového displeje. Novým displejem lze centrálně ovládat také komfortní funkce – klimatizaci, rádio nebo stěrače. Pokud bude vydána aktualizace operačního systému věžových jeřábů, tato skutečnost se zobrazí na displeji a její provedení lze realizovat několika dotyky na displeji.

Kabina se dodává ve třech provedeních: LiCAB Basic, LiCAB Air s klimatizací a prémiové provedení LiCAB AirPlus s klimatizací se zasklením izolačními dvojskly a s výklopnými bočními okny.

Nový 12 palcový multidotykový displej propojuje celou kabinu.

Výrazný a moderní: nový design s většími reklamními plochami

Základní dvoubarevné provedení věžových otočných jeřábů Liebherr, které se již stalo standardem, je aplikováno také na nové jeřáby řady EC-B. Na přání zákazníka lze žluté komponenty snadno a za výhodnou cenu přizpůsobit firemním barvám provozovatele.

Reklamní plochy se v porovnání s dřívějšími možnostmi více než zdvojnásobily, a to bez omezení konstrukční výšky. Tak například u jeřábů 340 EC-B 12 a 370 EC-B 12 Fibre má zákazník na svá firemní loga a reklamní poselství navíc k dispozici reklamní plochu 8,5 m², která volitelně může být také osvětlená.

Optimalizovaná ocelová konstrukce: menší, lehčí, výkonnější

Velké množství detailů horní části jeřábu bylo optimalizováno pro přepravu a montáž: nová kompaktní hlava EC-B, výložník i kočka jsou opět mnohem lehčí než u předchozích modelů. Kromě toho je výložník tak subtilní, že se na ložnou plochu jednoho kamionu vejdou tři jeho díly. Oproti srovnatelným jeřábům Liebherr je již u nejkratšího výložníku zapotřebí o jeden přepravní kamion méně, u celého výložníku tak lze ušetřit alespoň dva kamiony. To šetří čas i peníze.

Nové jeřáby jsou rovněž vybaveny rychlospojkami výložníku a protivýložníku. Díky tomu je montáž ještě jednodušší a především bezpečnější.

Výkonnost věžových systémů je u nové typové řady EC-B optimálně využita. Díky tomu funguje v současné době největší jeřáb 370 EC-B 12 Fibre řady EC-B na věžovém systému 21 HC 290 s šířkou přes hranu konstrukce pouhých 2,1 metrů. Zajímavé je to zejména proto, že tento systém patří k nejrozšířenějším věžovým systémům společnosti Liebherr.

Pro jeřáb 125 EC-B 6 vyvinula společnost Liebherr v rámci nové typové řady také nový věžový systém 12 EC 125. Díky své maximálně subtilní šířce 1,2 metrů přes hranu konstrukce je věžový systém 12 EC vhodný zejména na staveniště s velmi omezeným prostorem. Věžový systém 12 EC se dodává ve dvou nosnostech: 12 EC 100 a 12 EC 125.

Prvních osm jeřábů nové typové řady je 125 EC-B 6, 220 EC-B 10, 220 EC-B 12, 240 EC-B 10 Fibre, 240 EC-B 12 Fibre, 340 EC-B 12, 340 EC-B 16 a 370 EC-B 12 Fibre.

Detailnější informace nejenom o nových typech věžových jeřábů Liebherr získáte u odborníků ze společnosti Liebherr-Stavební stroje CZ, s. r. o.

www.liebherr.cz