Partneři sekce:
  • Stavmat
  • REHAU
  • Českomoravský beton

Největší kolový nakladač v lomu v Mokré

Největší kolový nakladač v lomu v Mokré

Společnost Phoenix-Zeppelin dodala nový kolový nakladač Caterpillar 990H do lomu v Mokré společnosti Českomoravský cement, a.s., nástupnická společnost, která je členem skupiny HeidelbergCement. Jedná se o největší kolový nakladač značky Caterpillar dostupný v České republice. Hmotnost 80 tun, objem lopaty 9 m3, výkon až 636 koní charakterizují tento unikátní stroj, který bude zajišťovat nakládku vápence z rozvalu do pevných damperů.

Největší, nejsilnější a pro někoho i „nejhezčí“, to jsou slova charakterizující kolový nakladač značky Cat 990H, který si vybrala společnost Českomoravský cement, a.s., nástupnická společnost, do svého lomu v Mokré. „Jsme rádi, že se v tak náročném provozu jako je lom v Mokré ověřila spolehlivost strojů Caterpillar, neboť tento doposud největší kolový nakladač nahradí svého předchůdce po neuvěřitelných 16 letech a 30 530 motohodinách v plném nasazení,“ řekl Michal Kafka, vedoucí prodeje velkých strojů Caterpillar ze společnosti Phoenix-Zeppelin. „Stroje Caterpillar tak opět dokázaly, že jejich spolehlivost a výkonnost jsou velkým plusem pro naše zákazníky a obstojí v každém provozu bez ohledu na složité přírodní podmínky a vysoké pracovní vytížení,“ dodal Michal Kafka.

Stroj bude nasazen do provozu během října letošního roku a bude nakládat pevné dampry o nosnosti 60 tun, například Cat 775B, vápencem v lomu Mokrá. Hodinová výkonnost stroje dosahuje v ideálních podmínkách v průměru až 1 500 tun za hodinu. Caterpillar 990H je nejideálnějším pomocníkem pro náročnou práci v lomech a velmi těžkých provozech. Tento stroj tak nahradí svého předchůdce, kterým byl kolový nakladač 990.
Prostorná komfortní kabina, vybavená kamerovým systémem, který informuje strojníka o dění za strojem, jednoduché joystickové ovládání řízení stroje a vynikající výhled z kabiny, jsou hlavními přednostmi stroje zvyšující jeho produktivitu. Kabina je vybavena i samostatnou tréninkovou sedačkou pro zaškolující posádku. Speciální konstrukce kabiny “Rops and Fops“ zvyšuje bezpečnost pro obsluhu stroje, její odhlučnění také zlepšuje pracovní prostředí strojníka.
–>–>
Kolový nakladač je poháněný motorem s technologií Cat C27 ACERT TM o výkonu  636 koní zajišťujícím tzv. čisté spalování  bez recyklace výfukových plynů. Zároveň je vybaven spojkou měniče, která umožňuje měnit krouticí moment přenášený na obě kola, a tím zásadně zvyšuje životnost pneumatik a snižuje provozní náklady stroje. Cat 990H je vhodný pro nakládku 60 až 100 tunových pevných damperů při pracovním cyklu 1 lopata za 40 sekund.

Zdroj: Phoenix–Zeppelin, spol. s r. o.