Partneři sekce:

Jak správně vybrat svařovací kukly a brýle?

Jak správně vybrat svařovací kukly a brýle?

Každý svářeč moc dobře ví, že chránit si při svařování svůj zrak před škodlivým zářením je velmi důležité. Ochranné kukly určené pro svařování chrání před létajícími jiskrami a žhavými šponami nejen oči, ale také celou hlavu. Jak ale správně vybrat, aby vaše svařovací kukla nebo nové brýle s ochranným filtrem vaši kůži před tímto nebezpečím skutečně ochránily?

Svařování je jednou z velmi rizikových prací, a tak by při jeho výkonu měla být dodržena všechna bezpečnostní opatření. Plamen z hořícího elektrického oblouku září natolik silně, že i pouhý pohled na něj bez přiměřené ochrany očí může mít za následek trvalé poškození rohovky.

Svařovací kukly a brýle jsou navrženy a vyrobeny tak, aby dokázaly ochránit vaši kůži. Jak ale poznáte, že jste narazili na skutečně kvalitní výrobek? Pokud má svářečské vybavení opravdu správně sloužit svému účelu, mělo by být certifikováno podle evropských norem EN 166, EN 169 a EN 175. Pomůckami odpovídajícími těmto normám by však neměla být vybavena jen osoba, která přímo svařuje, ale také všichni její pomocníci a v blízkosti se vyskytující osoby. Zvláště pokud je pomocník svářeče ve stejné vzdálenosti od oblouku jako osoba, jež svařuje, platí pro něj stejně přísná pravidla pro ochranu zraku jako pro samotného svářeče.

Široká nabídka svářečských potřeb

V nabídce dnešních internetových i kamenných obchodů naleznete široké spektrum produktů určených pro bezpečné svařování. Například v nabídce společnosti Ardon, která se specializuje na prodej pracovních oděvů a pomůcek, naleznete standardní svářecí brýle a štíty, které jsou vhodné spíše pro občasné použití, ale také klasické svařovací kukly, které do jisté míry ochrání při svařování váš zrak i obličej a hodí se pro častější svařování. Na trhu s ochrannými pracovními pomůckami však můžete narazit také na o něco málo dražší samostmívací svářečské kukly. Ty vám oproti běžným kuklám umožní snadno si nastavit intenzitu ztmavení filtru podle vašich aktuálních požadavků.

Ať už se rozhodnete pro kteroukoliv variantu, vždy myslete na to, že při svařování nejde pouze o splnění stanovených bezpečnostních norem, ale především o vaše zdraví. Poškození zraku v důsledku nedostatečné ochrany očí při svařování bývá obvykle nevratné. Dbejte proto na to, aby vaše bezpečnostní pomůcky vždy odpovídaly práci, kterou se chystáte vykonávat.

ZDROJ: PR článek společnosti ARDON SAFETY s.r.o.

 

RubrikyStavební technika