Do průmyslových nemovitostí se v ČR investovalo nejvíce z regionu

Do průmyslových nemovitostí se v ČR investovalo nejvíce z regionu

Objem investic do průmyslových nemovitostí byl letos v České republice největší ze všech zemí střední Evropy. Od ledna do září se prodaly v tuzemsku průmyslové areály za 690 milionů eur (19 miliard korun), zatímco v rámci celé střední Evropy to bylo 1,27 miliardy eur (35 miliard eur). Vyplývá to ze zprávy, kterou zveřejnila realitní poradenská společnost Cushman & Wakefield.

Zatímco čeští developeři průmyslových nemovitostí investovali svoji energii letos hlavně do nákupu a prodeje svých portfolií, polští developeři se zaměřili převážně na výstavbu nových ploch.

„Ve výstavbě průmyslových hal se středoevropský trh jako celek odrazil ode dna rychleji než trh český. Nová výstavba se v regionu od ledna do září oproti loňsku zdvojnásobila, u nás se zvýšila o dvacet procent. Haly se stavěly především díky silné poptávce po pronájmech,“ poznamenal vedoucí středoevropského průmyslového týmu v Cushman & Wakefield Ferdinand Hlobil. Podle něj současné oživení způsobil růst spotřebitelského trhu, expanze internetových prodejců a růst ekonomiky jako celku.

Pro příští rok společnost očekává pokles investiční aktivity, developeři prý budou svou aktivitu směřovat hlavně do správy vlastního portfolia a budování nových parků. „Víceméně jediná transakce, která může trhem v příštích měsících silně zahýbat, je případný prodej portfolia CTP,“ upozornil Hlobil na spekulace, které se trhem v poslední době šíří.

Podíl volných ploch se dlouhodobě pohybuje pod deseti procenty, momentálně činí 6,3 procenta. Tento ukazatel by se měl podle očekávání Cushman & Wakefield udržet stabilní. „Výstavba nových parků pokračuje a plynule pokrývá silnou poptávku. Spekulativní výstavba je poměrně nízká a žádný boom v tomto směru nečekáme,“ tvrdí Hlobil.

Zdroj: ČTK

Ilustrační foto: Dano Veselský

RubrikyDevelopeři, Realitní trh