Metropol Parasol

Metropol Parasol

Obrovské několikametrové „houby“, tyčící se nad bývalým městským tržištěm. I tak může vypadat architektura vytvářející veřejný městský prostor. Metropol Parasol podle návrhu berlínského architekta Jürgena Mayera H. a madridského stavebního inženýra Carlose Merina je stavba, která by se měla stát novou ikonou španělské Sevilly.

Projekt s názvem Metropol Parasol neboli Městský slunečník je architektonicky přesvědčivou rekonstrukcí téměř zpustlého ­centrálního tržiště Plaza de la Encarnacion v Seville. 

Obrovské slunečníky hřibového tvaru, které zastiňují náměstí, jsou vhodnou reakcí na podnebí v jižním Španělsku. Celé místo tak má být atraktivním centrem, které nabízí prostor pro všechny druhy společenských aktivit. Město si slibuje, že by se z něj mohla stát turistická atrakce přitahující turisty z celého světa. Stavba získala 3. cenu v soutěži Holcim Awards.

„Tato budova je skutečným monumentem, který zdůrazňuje význam tržiště ve městě. Je to esteticky působivá odpověď na často kritizovanou ztrátu veřejných prostranství,” zdůvodnila porota svoje rozhodnutí. „Městský slunečník“ má vytvořit místo, s nímž bude město ztotožňováno a vymezit úlohu města jakožto jedné z nejzajímavějších kulturních destinací. Stavba využívá potenciál náměstí Plaza de la Encarnation, které se tak má stát novým soudobým městským centrem. Jeho úloha unikátního městského prostoru uvnitř husté tkaniny středověkého centra Sevilly má sloužit nejrůznějším obchodním i volnočasovým aktivitám.

Návrh „Městského slunečníku“ s jeho houbovitými konstrukcemi nabízí prostor pro nejrůznější aktivity – nalézat se zde budou například archeologické vykopávky nebo zemědělský trh. Má zde být rovněž vyvýšené náměstí pro veřejné akce, pod slunečníky i uvnitř nich se budou nacházet četné bary a restaurace a z pochozí vrchní terasy bude výhled na panorama města. Konstrukce slunečníků z lehkého kovu vyrůstají z prostoru archeologických vykopávek jako aktuální orientační body. Sloupy se stanou hlavními místy vstupu jak do muzea pod náměstím, tak na plochu náměstí i na pochozí terasu na střeše slunečníků. Spojují tak historii města se současností. Multifunkční charakter slunečníků zakládá dynamický vývoj kultury a obchodu v srdci Sevilly.

„Městský slunečník“ je příkladem architektury udržitelného rozvoje s jedinečným architektonickým designem. Náměstí Plaza de la Encarnacion díky této stavbě získá ústřední roli v chodu města a zároveň bude stimulovat rozvoj přilehlých čtvrtí. Stane se místem setkávání, jež má přitahovat obyvatele celého města a okolí. 

Název projektu:
Městský slunečník – rekonstrukce náměstí Plaza de la Encarnacion

Město: Sevilla
Stát: Španělsko
Autoři: Jürgen Mayer H., Sebastian ­Finckh, Wilko Hoffmann, Dominik Schwarzer, Jan Stockebrand, ­Andre Santer, Ingmar Schmidt, Georg Schmidthals, Daria Trovato, Julia Neitzel, Paul Anguiliers, Thorsten Blatter, Marcus Blum, Klaus Küppers, Hans Schneider a Marta Ramírez Iglesias, Carlos Merino, José de la Peña
Počátek stavby: Květen 2005

(lz)
Vizualizace: archiv společnosti Holcim

RubrikyUrbanismus