Dům s molem

Dům s molem

Příběh domu s molem má tak trochu pohádkový začátek. Žili, byli mladí manželé, kteří si před lety splnili sen a koupili si zahradu. Byla v širším centru Nové Paky, na jihozápadním svahu a její malebnost dotvářelo pár starých ovocných stromů se skupinkou jehličnanů. Své království si nejprve vymezili výsadbou habrového plotu a poté se oddali představám, jak by se tu žilo.

Na dobu plánování dnes vzpomínají: „Rozhodně jsme nechtěli velký dům, naším přáním bylo bydlet skromně. Věděli jsme, že budeme spoustu času trávit na zahradě, která bude v létě naším obývákem. V zimě budeme nejčastěji posedávat u velkého dubového stolu, zatopíme v kamnech a za velkými francouzskými okny uvidíme naši zasněženou zahradu.“

Architektonické řešení

Jejich prvotní představy architekt přetavil do malého rodinného domku, navrženého jako skromné bydlení pro začínající rodinu. Má tvar jednoduchého kvádru, který je zasazen do jihozápadního svahu. Jeho výrazným prvkem je terasa, která připomíná molo vybíhající do zahrady.

Dispozice je skromná, zahrnuje tři pokoje a kuchyňský kout. Dům je vlastně spíš bytem v zahradě, tak jak si to majitelé přáli. Nicméně v budoucnu lze podle potřeb rozrůstající se rodiny dispozici modifikovat na 4+KK, stačí k tomu oddělit odpočinkovou část a přeměnit ji na druhý dětský pokoj nebo ložnici.


Do kvádrové hmoty domu je zakomponováno také komfortní kryté stání před vchodem, z něhož jsou přístupné dva příruční sklady (zahradní nářadí, dílna apod.).

Technické řešení

Konstrukčně jde o pasivní dřevostavbu v systému „two by four“. Fasádu tvoří modřínové palubky, které časem získají svou typickou šedou patinu. Doplňuje je obklad deskami Cetris v neutrální šedé barvě.


Interiér je proti letnímu přehřívání chráněn venkovními žaluziemi, navíc je jižní prosklení obývacího pokoje přirozeně stíněno převislou částí ploché střechy. Vztah majitelů k přírodě potvrzuje i řešení střechy, která je připravená pro výsadbu extenzivní zeleně.

Hlavním zdrojem tepla jsou kamna na dřevo, doplněné fotovoltaickou elektrárnou na střeše.
Samozřejmostí je nainstalovaný systém nuceného větrání s rekuperací odpadního tepla. S těmito realizovanými opatřeními dům splnil nejpřísnější kritéria pro získání dotace NZÚ.

NEPŘEHLÉDNETE

PASIVNÍ DŮM S VÝHLEDEM NA HRAD

Název ateliéru: ateliér MARDOU
Název stavby: Dům s molem
Místo stavby: Nová Paka
Autor: Ing. arch. Martin Doubek, ve spolupráci s Ing. Davidem Chudobou
Dokončení: 2016
Dodavatel dřevěných konstrukcí: firma Motl a synové
Užitná plocha: 78 m2 (obytná plocha) + 43 m2 (stání a sklady)
Zastavěná plocha: 150 m2
Celková tepelná ztráta (dle ČSN EN 12831): 2,4 kW

Text: Marie Urbancová
Foto: MarDou