Dřevěná fasáda s olejovým nátěrem
Galerie(7)

Dřevěná fasáda s olejovým nátěrem

Fasáda domu dělá důležitý první dojem stejně jako výmalba a zařízení interiéru. Není divu, že se fasádní obklady stávají stále oblíbenějšími. Jsou cenově dostupné a rodinným domům dodají moderní vzhled. Navíc ochrání váš dům před poškozením, nečistotami, nepříznivými vlivy počasí i UV zářením.

Stále se můžete setkat s výrazně barevnými fasádními nátěry, ale ty už jsou spíše na ústupu díky proměňujícím se barevným trendům. Vhodným výběrem typu fasádního obkladu lze ochránit stěny domu na dlouhá léta a není nutné řešit problémy s odlupujícími se či blednoucími nátěry. Stále častěji jsou vidět dřevěné „zavěšené fasády“, montované na nosný rošt. Vhodné je zvolit nové vyzrálé dřevo, u něhož bude úprava nejsnadnější. Vlivem počasí se vzhled postupně změní, dřevo přirozeně stárne a získává patinu.

Pracovní postup popisuje montáž obložení ze sibiřského modřínu, který se svými vlastnostmi blíží dražším exotickým dřevinám. Odolává hnilobě, dřevokaznému hmyzu i vlhkosti a má krásnou barvu. Tento druh dřeva je možné zabudovat i bez povrchových úprav, ale pro zajištění delší životnosti je lepší ho ošetřit olejem. 

01 | Příprava roštu
Na stávající fasádu připevníte dřevěný rošt kotevními šrouby, tzv. „turbo šrouby“. Mezi jednotlivé latě přilepíte tepelný izolant z fasádního polystyrenu EPS. K přilepení použijete jednosložkové nízkoexpanzní polyuretanové lepidlo.

02 | Upevnění profilů
Na tento rošt pak nerezovými šrouby připevníte dřevěné obkladové profily uložené horizontálně a vzájemně zasazené do drážek, které zároveň zaručují správný sklon dřevěného obložení.

03 | Příprava nátěru
Nátěrovou hmotu po otevření dobře promíchejte. Jelikož se modřínové dřevo svými vlastnostmi podobá exotickému, vhodným produktem pro aplikaci je bezbarvý napouštěcí olej Bondex Exotic Oil.

04 | Natírání
Povrch natírejte pečlivě po směru vláken. Asi po půl hodině nevsáklý olej setřete třeba molitanovou houbičkou. Druhý nátěr proveďte po 24 hodinách.

05 | Finální úprava
I po druhém nátěru je třeba přebytečný olej setřít, aby na dřevě nezůstaly nevzhledné mapy. Olej zároveň zvýrazní přirozenou kresbu a strukturu dřeva.

06 | Výsledek
Výsledná podoba dřevěné fasády ze severského modřínu se správně provedeným olejovým nátěrem.

Tip pro profesionály:

Pro výrobu tohoto roštu můžete použít třeba ohoblované smrkové latě, které ošetříte fungicidním napouštědlem Bondex Preserve a 1x nátěrem tenkovrstvé lazury Bondex Mat.

Co budete potřebovat:

Fungicidní napouštědlo Bondex Preserve II

Tenkovrstvou lazuru Bondex Matt pro ošetření podkladového roštu

Olej Bondex Exotic Oil pro ošetření povrchu obkladu

Nářadí a pomůcky

  • Míchátko
  • Plochý štětec
  • Houbičku

Bondex Exotic Oil

je syntetický olej s impregnační a ochrannou funkcí. Na povrchu dřevěných obkladů a zahradního nábytku vytváří hedvábný povrch odolný proti vodě, otěru, opotřebení, a dokonce i alkoholu. Olej se snadno nanáší a proniká hluboko do struktury dřeva. Zároveň chrání dřevo před vysušením a oživuje staré, zašlé dřevěné povrchy, usnadňuje jejich údržbu a čištění.

 

TEXT + FOTO: BONDEX

Článek byl uveřejněn v časopisu Realizace staveb 4/2017.