Horácká aréna

Jihlava zaplatí za projekty k multifunkční aréně 65 mil. Kč

Jihlava zaplatí za kompletní projektovou dokumentaci pro novou multifunkční arénu skoro 65 milionů korun. Zakázku dostal vítěz architektonické soutěže, jímž byl Josef Chybík ve spolupráci s ateliérem Chybík+Krištof. Hala bude stát v místě nynějšího zimního stadionu, jehož demolice by mohla začít koncem příštího roku. Novinářům to dnes řekl manažer pro výstavbu arény a radní města David Beke.

„Představa je taková, že od prvního kopnutí do dvou let by to mělo být hotové,“ uvedl Beke k výstavbě první etapy projektu. Město v ní počítá se stavbou haly a objektu na nároží ulic Tolstého a Jiráskova. Beke uvedl, že by byl rád, kdyby se podle návrhu zároveň podařilo na střeše haly udělat běžecký ovál. Peníze v úvodní etapě zřejmě nevystačí na další úpravy zaměřené na sousední malý zimní stadion či objekt u bývalého kina Sokol.

Na Horáckém zimním stadionu hrají domácí zápasy hokejisté Dukly. Městu patří klub i sportoviště. Podle nynějších odhadů by nová aréna, která bude vedle sportu sloužit i pro pořádání kulturních akcí, mohla stát okolo 800 milionů korun. Dalších asi 200 milionů bude potřeba na pokrytí souvisejících nákladů, včetně projektů, průzkumů a zajištění náhradního místa pro sportovce.

Radnice zatím na přípravy používá peníze ze 130 milionů korun, které na projekt našetřila. O příspěvek na stavbu arény se chystá požádat stát i kraj. Právě finance dnes označila za největší riziko projektu primátorka Karolína Koubová. S výběrem architektů je ale spokojená. „Mám velkou radost, že jsme podepsali smlouvu právě s tímto architektonickým studiem, protože jsou to vycházející hvězdy,“ řekla.

Cena za projektovou dokumentaci obsahuje všechny její stupně, od dokončení studie přes dokumentaci pro územní rozhodnutí a stavební povolení, projekt interiérů a projekt demolice starého stadionu po výkon autorského dozoru při stavbě. Dokumentace pro výběr zhotovitele stavby by měla být hotova do srpna 2021.

Zdroj: ČTK