Uhlově černá koncertní síň

Uhlově černá koncertní síň

V rakouském městečku Erl vzniklo v padesátých letech minulého století křesťanské divadlo určené především pro pašijové hry, které se zde hrají s velkým úspěchem dodnes. Postupně se místo stalo i oblíbeným letním dějištěm oper a divadelních představení v rámci Tyrolského festivalu a městečko Erl se tak nesmazatelně zapsalo na kulturní mapu Rakouska. Díky nové koncertní síni od vídeňských architektů ze studia Delugan Meissl Associated Architects se zdejší festivalová sezóna rozšířila i na zimní měsíce.

Ostrá geometrie nové budovy reaguje na okolní krajinu a zároveň vytváří protipól oblé budově stávajícího Pašijového divadla od architekta Roberta Schullera. Kontrast staré a nové budovy podpořili architekti i barevností. Pro novou budovu zvolili uhlově černý odstín tak, aby v létě síň splynula s tmavým lesem a vyniklo původní bílé Pašijové divadlo, které naopak v zimě splyne se sněhem a nechá vyniknout temné hmotě nové koncertní síně. Dynamická geometrie se opakuje i ve foyer, které svými hladkými bílými stěnami vytváří atmosféru podobnou muzeím moderního umění. Na rozdíl od exteriéru a foyer je samotná koncertní síň řešena zcela klasicky a díky svému dřevěnému obložení stěn působí uklidňujícím a hřejivým dojmem tak, aby se diváci mohli plně soustředit na představení. Zajímavostí nového koncertního sálu je jeho orchestřiště, které je se svými 160 metry čtverečními největším na světě.

Festival Hall of the Tiroler Festspiele Erl
architekt: Delugan Meissl Associated Architects
investor: Festspielhaus Erl Errichtungs- und Betriebsges.m.b.H.
realizace: Rakousko, 2012


Uhlově černá barva v letních měsících splývá s hustým okolním lesem


Specifický tvar nezapře své tvůrce ze studia DMAA, kteří mají v portfoliu například tvarově podobný EYE Film Institut v Amsterdamu


Nová budova svými ostrými tvary kontrastuje s  oblou budovou původního Pašijového divadla


Krajina u městečka Erl


Foyer nabízí výhledy nejen na stávající Pašijové divadlo, ale i do okolní krajiny


Sněhově bílé foyer koncertního sálu


Impozantní orchestřiště má 160 metrů čtverečních


Hlediště má přes 800 míst


Situace


Širší vztahy


Půdorys

Veronika Benešová
zdroj: DMAA
foto: Brigida González

Komentáře