Nová univerzitní knihovna v Aberdeenu
Galerie(21)

Nová univerzitní knihovna v Aberdeenu

Univerzita ve skotském Aberdeenu byla založena v roce 1495 a vlastní jednu z největších knižních sbírek na světě, přičemž některé exempláře pocházejí až z 13. století. Na novou budovu, která by především studentům a vědcům poskytla moderní prostředí pro jejich výzkum a zároveň se stala příjemným místem setkávání, byla vypsána soutěž v roce 2005. Tu vyhrálo dánské studio schmidt hammer lassen architects, které má na svém kontě například i hojně publikované rozšíření Královské knihovny v Kodani.

Univerzitní sbírka knih patří mezi největší na světě

Slavnostně otevřít univerzitní knihovnu ve skotském městě Aberdeen přijela sama královna Alžběta II. Slavnostní otevření proběhlo 24. září loňského roku, přestože knihovna je v provozu již od září roku 2011.

Budova od schmidt hammer lassen architects nahradila nedostačující knihovnu z roku 1965 a podle provedených statistik se skokově zvýšila návštěvnost tohoto zařízení. Podle slov ředitele knihovny Chrise Bankse se architektům podařilo dokonale splnit zadání. Studenti se naučili využívat klidného prostředí knihovny pro studium a posilovat tak své začlenění do univerzitní komunity. Knihovna se stala zároveň reprezentativním místem, kam zaměstnanci a studenti vodí své návštěvy z jiných univerzit.

Zvenčí působí knihovna díky velmi jednoduchému hmotovému řešení až asketicky. Nepravidelně prořezané stínění však propůjčuje fasádě dynamiku. V kontrastu s přísně geometrickým exteriérem navrhli architekti zcela organický interiér. Osm podlaží je protknuto atriem, které je tvořeno nepravidelnými oblými průřezy v jednotlivých podlažích. Samozřejmostí byla snaha architektů o co nejnižší energetickou náročnost budovy a zátěž pro její okolí. Knihovna při certifikaci BREEAM dosáhla na vysoké hodnocení Excellent. Náklady na výstavbu byly 40 milionů eur bez DPH.

University of Aberdeen New Library
architekti: schmidt hammer lassen architects
klient: Univerzity of Aberdeen
realizace: 2009-2011, Skotsko


Univerzitní knihovna v Aberdeenu


Kampus skotské univerzity


Dynamická fasáda je v noci jemně podsvícená


Geometricky přísná fasáda


Vestibul knihovny s kavárnou je určen i pro výstavy a další kulturní akce


Akustické podhledy jednotlivých podlaží


Nepravidelné atrium prochází všemi osmi podlažími


Jednoduchá hmota univerzitní knihovny


Knihovna je v Aberdeenu přezdívaná „Maják“


Boční vstup


Z knihovny je krásný výhled do ookolního parku i na celý Aberdeen


 jižní pohled


západní pohled


přízemí


půdorys druhého podlaží


půdorys šestého podlaží


řez A-A´


ŘEZ B-B´


situace

Veronika Benešová
zdroj a foto: http://shl.dk