Cumulus je oblak i architektonický skvost

Cumulus je oblak i architektonický skvost

Atraktivní dominantou vědeckého parku Danfoss Universe v městečku Alsu v jižní části Dánska je výstavní hala Cumulus (Oblak). Majiteli tematického zábavního parku bylo jasné, že stavební konstrukce musí odpovídat rozličným exponátům parku.

Proto chtěl vytvořit výstaviště, konferenční centrum a menší restauraci, které by se staly architektonickou dominantou odlišující park navenek.

Berlínský architekt Jürgen Mayer H. proto navrhl konstrukci s působivým zevnějškem, která by dávala prostor představivosti návštěvníků. Zvolil dvě organické budovy s názvem Cumulus a Food factory s charakteristickým střešním zakřivením. Z vnějšku mají obě budovy shodnou podobu. Některým návštěvníkům připadají jako obrovské organismy, jiným jako mraky, které spadly z nebe na zem. V interiéru ale romantika končí, protože hala je prošpikovaná nejmodernější technikou.

Nejneobvyklejší na obou budovách je však fasáda, která se skládá z hliníkových panelů. Pod fasádou je skrytá vrstva vláknocementových panelů, která má funkci vzduchové izolace, takže budova je vzduchotěsná a odolná proti povětrnostním vlivům. Způsob, jakým zde byly vláknocementové desky použity, byl zcela nový. Zakřivenost střechy zase umožnila skrýt instalační zařízení.

Text: Marie Urbancová
Foto: rok, J. Mayer H. Architects

Komentáře