Nízkoenergetická budova oblých tvarů v centru Brna

Nízkoenergetická budova oblých tvarů v centru Brna

Naproti brněnskému hlavnímu nádraží vyrostl nízkoenergetický multifunkční dům Felicidad. Jeho oblé tvary a výrazná barevnost z něj činí stavbu nepřehlédnutelnou, aniž by nějak usurpovala své okolí. Hlavní výhodou projektu je jeho situovanost v blízkosti uzlu veřejné dopravy i nákupního centra Vaňkovka.

„Abychom co nejvíce využili potenciál lokality, rozhodli jsme se dům koncipovat jako kombinovaný prostor pro podnikání i bydlení,“ vysvětluje majitel stavební a developerské společnosti DBEST Miroslav Padyšák. Dům tak nabídne byty, kanceláře a v přízemí i obchody.

Nízkoenergetický a inteligentní provoz
Projekt je koncipován jako nízkoenergetický díky použitým materiálům a technologiím. Zdrojem tepla jsou tepelná čerpadla, v celé budově se nachází podlahové vytápění, jižní fasáda stavby je klimatizována. Na užitkovou vodu se budou využívat retenční nádrže. Budova je pro bezpečnost připravena k připojení na pult centrální ochrany s denní recepcí, dominantní LED osvětlení je napojeno na inteligentní řízení celé budovy. Výrazné snížení režijních nákladů se projeví také použitím hliníkových oken s izolačními trojskly.

Veškeré prostory, a to nejen společné, kombinují pohledový beton se sádrovými omítkami a cementovými deskami.

Vertikální zahrada
Autorem návrhu budovy jsou architekti Ludvík Křenek a Martina Volejníková z kanceláře Albatros, který zde bude mít ateliér. „Stavbu do okolí začleňují oblé tvary i opláštění vlnitým a hladkým hliníkovým plechem, které navazuje na industriální pozadí. Dvojitá fasáda na jižní straně vytváří teplovzdušný kolektor s biologickým zastíněním založeným na principu „vertical gardening“ a slouží nejen jako tepelný izolant, ale chrání také proti hluku z ulice,“ vysvětluje architekt Ludvík Křenek a dodává: „V noci bude stěna se zelení osvětlená a nasvícené rostliny budou spoluvytvářet příjemné prostředí uvnitř budovy. A kromě toho jistě přitáhnou i pozornost kolemjdoucích.“ Pro všechny zájemce o pronájem bytových či nebytových prostor developer chystá na 14. listopad a 21. listopad vždy od 9 do 16 hodin Den otevřených dveří.

Exteriér domu dostal nadčasový charakter s přihlédnutím na okolní zástavbu, do které budova nyní pevně zapadá.

V prvním podlaží jsou připravena místa pro obchody o celkové výměře 138 m2 a část parkovacích stání. Budova nabízí dostatek parkovacích míst pro všechny nájemce i obyvatele bytů.

Nasmlouván je aktuálně pronájem čtvrtiny bytových ploch. Kanceláří je pronajato nebo těsně před podpisem smlouvy už přibližně 50 % ploch.


-kak-
Foto: DBEST

RubrikyKanceláře