Historické vypinače Berker Hager

Slavíme sto let vypínačů berker!

Zatímco minulý rok se nesl ve znamení oslav sta let vzniku naší republiky, jen o jediný rok mladší jsou vypínače, které už 100 let nesou hrdě značku berker.

Ostatně jako pohádka zní i počátek tohoto příběhu: Bylo nebylo, přesně před sto lety, založili dva bratři Robert a Hugo Berkerovi továrnu v německém městě Schalksmühle. Od samého počátku sázeli na německou kvalitu v kombinaci s odvážným designem. Dokonce si připsali i několik celosvětově využívaných patentů – bez bratrů Berkerových, průkopníků ve svém oboru, by vypínače nevypadaly a zřejmě ani nefungovaly tak jako dnes.

Pohádka pokračuje v novém miléniu, kdy se rodinný podnik Berker zařadil do portfolia dalšího rodinného podniku Hager, který vyrábí širší portfolio elektrokomponentů. Ohlédněte se s námi do historie a vychutnejte si krásu dobových historických vypínačů berker – vypínačů, které sbírají úspěchy a designová ocenění již celé jedno století…

1919
Ve světě vypínačů: S tímhle to celé začalo: na samém počátku stál tento otočný vypínač z dílny bratrů Berkerových. Už tehdy vynikal jednoduchým designem a funkčností.
Ve světě designu: Mies van der Rohe – židle MR 10 byla speciálně navržena a vyrobena pro Weissenhof Estate ve Stuttgartu.

Historické vypínače berker 1

1928
Ve světě vypínačů: Forma následuje funkci – v době, kdy výtvarná škola Bauhaus akcentovala tuto filozofii, inspirovali se bratři Berkerové při vývoji produktů u známého architekta Louis Henriho Sullivana. Funkční design, neokázalost a solidní technika – to byla poznávací znamení vypínačů berker v tomto období.
Ve světě designu: Toto není jen schodiště, ale manifest své doby: točité schodiště ve ville le Corbusier Savoye (1928 – 1931).

Historické vypínače berker 2

1930
Ve světě vypínačů: Vypínače berker splňovaly už v této době vše, co by měl nadčasový produkt mít. A nesmrtelnými se opravdu staly…
Ve světě designu: Třicátá léta znovuobjevila křehkou krásu skla. (H. TH Baumann – práce se sklem, ve vlastnictví Nových sbírek, Mnichov).

Historické vypínače berker 3

1939
Ve světě vypínačů: Otočný vypínač z černého bakelitu byl ikonou své doby.
Ve světě designu: Zaoblené tvary si našly cestu i do minimalistického vozu Citroën C2, známého pod přezdívkou „kachna“.

Historické vypínače berker 4

1948
Ve světě vypínačů: Voděodolné vypínače se tradičně vyráběly z odlitků pryskyřice nebo porcelánu. Otočné vypínače berker odlévané z plastu představovaly tehdy skutečně revoluční přístup. Plastové vypínače se osvědčily natolik, že jejich konstrukční prvky byly ponechány bez jakýchkoliv změn po celá desetiletí.
Ve světě designu: Stejně nadčasové jako v době svého vzniku: hodiny od švýcarského architekta a designéra Maxe Billa.

Historické vypínače berker 5

1957
Ve světě vypínačů: K tomuto typu vypínače byly nabízeny barevné kryty, přezdívané po známém bělorusko-francouzském malíři „Chagall“.
Ve světě designu: Bezpečné a kulaté všude kolem vás: „Ball Chair“ v roce 1962 navrhl designér Eerio Aarnio pro svůj byt.

Historické vypínače berker 6

1965
Ve světě vypínačů: Možná to bylo jen otázkou času, možná politickým klimatem, to nám dnes jen těžko někdo vysvětlí. Co bylo ale jisté, že v polovině šedesátých let éru kulatých vypínačů vystřídaly hranaté. S kulatým vypínačem se firma Berker dočasně rozloučila.
Ve světě designu: V sedmdesátých letech patřily kulaté brýle k uniformě intelektuálů.

Historické vypínače berker 7

1980
Ve světě vypínačů: Kruh uvnitř čtverce? Berker přichází s další zvláštností, ideálně zapadající do tehdejšího industriálního prostředí osmdesátých let.
Ve světě designu: Sbohem purisme, vítáme memphis. Postmoderní design, jako např. konvice 9093 od Michaela Gravese, přispěl k hravé a barevné atmosféře let osmdesátých.

Historické vypínače berker 8

1985
Ve světě vypínačů: Tradiční kulatý vypínač, ale tentokrát se skleněným povrchem. Vypínač serie glas od společnosti Berker byl stylovým můstkem mezi dvěma érami.
Ve světě designu: „Palais Bulles“ jeskyně pro moderního a šik muže od architekta Antti Lovaga.

Historické vypínače berker 9

1996
Ve světě vypínačů: S jednoduše vyměnitelným dekorativním kroužkem otevírá berker další možnosti kombinací a designů.
Ve světě designu: Vypadá jednoduše, ale ve skutečnosti potřebovalo tři roky vývoje, aby bylo dokonalé. Světlo Random ze skleněných vláken a pryskyřice od Bertjana Potse.

Historické vypínače berker 10

1999
Ve světě vypínačů: serie 1930 představuje návrat ke kořenům. Hodí se zejména pro interiéry navržené ve stylu klasické moderny. Pod retro zevnějškem ovšem naleznete nejmodernější přístrojovou techniku.
Ve světě designu: V roce 1999 zažil světovou premiéru Apple iPod s rolovacím kolečkem.

Historické vypínače berker 11

2012
Ve světě vypínačů: Historie kulatých vypínačů pokračuje. S příchodem spínačů Generace R. se obrazně řečeno kruh uzavřel.
Ve světě designu: Důkazem toho, že kulaté tvary nevyjdou nikdy z módy, je i nový Volkswagen Beetle z roku 2012.

 

Historické vypínače berker 12
Historické vypínače berker 12 |

Od roku 2010 spadají vypínače berker do portfolia společnosti Hager. Jsou k dostání ve formě přístrojů nejen pro klasickou instalaci, od běžných zásuvek, přes datovou techniku, žaluziové spínače, stmívače, pohybová čidla, až po termostaty, ale také v bezdrátové variantě, případně v podobě inteligentní elektroinstalace KNX.

Společnost Hager se sídlem ve francouzském Obernai je více než 60 let specialistou na elektrické instalace v bytových a komerčních objektech. Česká pobočka Hager Electro oslaví v roce 2020 již 25 let svého působení v České republice. O české a slovenské zákazníky se stará tým obchodních, technických a marketingových specialistů.

Kontakty:
Hager Electro s.r.o.
Pražská 238
250 66 Zdiby
Tel: +420 281 045 727
info@hager.cz
www.hager.cz/vypinac

ZDROJ: PR článek společnosti Hager Electro s.r.o.