Chata na náhorní plošině, kterou si architekt navrhl sám pro sebe
Galerie(39)

Chata na náhorní plošině, kterou si architekt navrhl sám pro sebe

Když si architekt tvoří bydlení pro sebe, vloží do toho veškerý svůj potenciál, nemusí dělat kompromisy s investorem a výsledek bývá často efektnější. Dokazuje to i chata k celoročnímu užívání, kterou architekt Jon Danielsen Aarhus nazval Ustaoset, stojící v norských horách ve výšce 1 066 metrů nad mořem na půli cesty mezi městy Oslo a Bergen.

Materiál vozili vrtulníkem a skútrem

Postavit chatu v takové výšce na jedné z největších horských plošin v Evropě – na úpatí plošiny Hardangervidda, která je národním parkem, není jednoduché. Navíc k pozemku nevede žádná komunikace a materiál musel být dopraven vrtulníkem. Veškeré zemní práce byly provedeny ručně, aby se zachovala pomalu rostoucí vegetace, kterou lze nalézt v Norsku jen v takových výškách.

Foto: © Knut Bry

Chata s celoročním využitím je postavena na pilířích stojících na skalním podloží. Vnější část budovy musela být dokončena v průběhu v této zemi krátkých letních měsíců. Zbytek byl dokončen uprostřed zimy, takže materiál potřebný do interiéru převáželi na sněžném skútru.

Chata na náhorní plošině, kterou si architekt navrhl sám pro sebe foto - P9142144

Borovice zvenku i zevnitř

Chata je obložená borovicovým dřevem, zvenku i zevnitř.

Foto: © Knut Bry

Velké zasklení je realizováno z třívrstvých izolačních skleněných panelů s ochranou před sluncem.

Foto: © Knut Bry

Poskytuje úžasný panoramatický výhled na jezero Ustevann, horskou oblast Hallingskarvet, dokonce i na ledovec Hardangerjøkulen. Právě pro tuto neuvěřitelnou scenérii (a to vše v jednom pohledu) architekt řešil hlavní místnost jako co nejvíce propojenou s exteriérem prostřednictvím speciálního skla.

Foto: © Knut Bry

Spaní na způsob gapahuků

I ostatní řešení interiéru jsou neméně zajímavé. Sklopený strop v kombinaci s „otevřenou“ zdí vytváří místa napodobující improvizované norské turistické úkryty, které se nazývají gapahuk.

Foto: © Knut Bry

V těchto „hnízdech“, ze tří stran obklopených dřevem obloženými zdmi, překrytých střechou a otevřených jen z jedné strany, jsou vytvořeny relaxační prostory, prostory na spaní a odkládání věcí. Neuvěřitelné je, že podobným způsobem je v chatě s plochou 72 čtverečních metrů vytvořených 13 míst na spaní. Nacházejí se ve dvou samostatných pokojích, flexibilní obývacím pokoji a loftech.

Foto: © Knut Bry

Přesah střechy chrání sklo

Dveře v interiéru mají polykarbonátové výplně, které nechávají proniknout i do hlubšího interiéru světlo.

Foto: © Knut Bry

Nezbytností je odvedení ledové vody, sněhu a mrazu mimo oken s izolačním sklem, protože při určitých teplotách by jinak mohl vzniknout problém – tato skutečnost je vyřešena velkorysým přesahem střechy, která vytváří ochranu ze dvou stran, i nad vstupní dveře. Větrání je řešeno speciálním větracím systémem. Vedle nové chaty stojí její starší sestra s plochou 29 čtverečních metrů.

Foto: © Knut Bry

Chata Ustaoset v kostce

Architekt: Jon Danielsen Aarhus MNAL
Lokalita: Hol, Norsko
Užitná plocha: 72 m2
Realizace: 2016

Text: Sabína Zavarská
Foto: © Knut Bry