ViVood představuje nový koncept nejen rekreačního bydlení
Galerie(22)

ViVood představuje nový koncept nejen rekreačního bydlení

Je malý, krásný, útulný a nízkoenergetický. ViVood je prefabrikovaný domek, který okouzlí nejen svým designem, ale i pohodlím. Můžete ho postavit naprosto kdekoliv a uniknout tak rušnému životu velkoměsta. Koncept Glamping, spojení slov "Glamour" a "Camping" nechává tušit, že v tomto rekreačním domě bude kempování opravdu půvabné.

ViVood byl navržen ve Španělsku skupinou architektů a inženýrů. Hlavní architekt Daniel Mayo Pardo chtěl především vytvořit malý, levný a rychle postavitelný dům, který by navíc nijak nezatěžoval životní prostředí. Dům je vyroben z přírodních materiálů, prefabrikáty umožňují snadnější a rychlejší dopravu a díky hromadné výrobě dílů klesá i pořizovací cena.

Celý objekt se montuje až na místě. Můžete ho postavit naprosto kdekoliv, bez nutnosti základové konstrukce, čímž je zajištěna 100% reverzibilita. Dřevěná základna se díky nastavitelným nohám přizpůsobí nerovnostem terénu, prefabrikáty do sebe přesně zapadají. Modulární konstrukce umožňuje několik druhů objemových variant, pět základních tvoří standardní nabídku. Variabilita systému tak pokryje potřeby víkendové chatky i velkého rodinného rekreačního domu.

Technologie optimálně využívá přírodní zdroje. Kromě využití prosklených otvorů k tepelným ziskům a světlu je ViVood vybaven řadou solárních panelů, které pokryjí potřebu používaných elektrických spotřebičů. Osazena je suchá toaleta i nádrž na vodu. Použité materiály jsou výhradně z místních zdrojů, zpracované místní pracovní silou.

Stěny jsou tvořeny deskami z borovicového dřeva, kresba dřeva je zároveň dominantou interiéru. Vnitřní prostor ve větší standardní sestavě nabízí obývací pokoj s malým úložným prostorem, ložnici a koupelnu s wc, to vše na 33 m2. Bonusem je venkovní terasa. Je to příjemný malý domov, který může být k nastěhování postaven během jednoho dne. Demontáž není o nic delší, po odvezení domu nezůstane na místě po stavbě ani stopa.

Pojem „Glamping“ představuje formu globální eko-turistiky, která spojuje kouzlo přírody a plnohodnotného ekologického a zdravého ubytování. Nachází se v přírodním prostředí, v blízkosti moře či hor, na předměstí, v soukromé zahradě či daleko v pusté přírodě. Projekt ViVood respektuje přírodní a kulturní hodnoty oblasti a umožňuje rozšíření turismu při zachování udržitelného rozvoje.

Text: Magdalena Nováková
Foto: ViVood