Studenti ukázali, jak je možné bydlet udržitelně v již existujících budovách

Studenti ukázali, jak je možné bydlet udržitelně v již existujících budovách

Mezinárodní soutěž Active House Award, kterou organizuje společnost VELUX, zná své vítěze. Přinesla řadu návrhů a podnětů, které mohou posloužit jako inspirace při rekonstrukcích již stávajících staveb. Architektonická soutěž byla letos poprvé vyhlášena jako mezinárodní pro studenty z Rakouska, Švýcarska, České republiky a ze Slovenska. 

Téma „Rethink Suburbs“ (překl. Nová řešení pro obce) mělo přimět studenty zamyslet se nad situací, která se týká mnoha zemí – zastavěné dědiny a obce na předměstí velkých měst jsou obklopeny novou zástavbou, ale domy v jejich centrech nejsou optimálně využity. Vysokoškoláci měli zapřemýšlet právě nad tím, jak využít co nejvíce volného prostoru ve velkých domech v obcích a navrhnout aplikovatelný projekt rekonstrukce v souladu se standardy tzv. aktivního domu.

Organizátoři se rozhodli pro studenty připravit reálné zadání a tak ve spolupráci s radnicí rakouské obce Wolkersdorf im Weinviertel, která se nachází několik minut od Vídně, vybrali starší dům. Studenti dostali k dispozici technickou dokumentaci a půdorysy stavby i širší urbanistický kontext.

V březnu 2016 proběhla první část soutěže, tzv. KICK OFF event, kde se více než 50 studentů ze čtyř zúčastněných zemí setkalo v obci Wolkersdorf im Weinviertel. Téma soutěže jim krom přednášek a případových studií přiblížila i návštěva právě rodinného domu, který byl předmětem zadání. Jejich projekty měly následně vycházet ze standardů aktivního domu – to znamená, že jeho třemi nosnými atributy jsou kvalita vnitřního prostředí, šetrnost k životnímu prostředí a energetická efektivnost.

Výsledky se studenti dozvěděli 20. října 2016 během slavnostního vyhlášení soutěže na zámku Wolkersdorf v obci Wolkersdorf im Weinviertel. Nejvíce odevzdaných projektů pocházelo z České republiky a Slovenska.

Foto: Patricia Weisskirchner

1. místo: účast na Daylight Symposium 2017 v Berlíně + odměna 1800 €
Lukáš Kvaššay, Vysoké učení technické v Brně, Fakulta architektury
Na vítězi mezinárodního kola se porota shodla jednoznačně. Samotný projekt je charakterizován jeho jednoduchostí, přitom je ale velmi atraktivní. Zachovává již existující strukturu, má přiměřenou velikost. I když nabízí dva oddělné byty, působí jako rodinný dům. Dokonale zapadá do prostředí.


2. místo: účast na Daylight Symposium 2017 v Berlíně + odměna 1000 €
Jana Zavřelová, Vysoké učení technické v Brně, Fakulta architektury
3. místo: účast na Daylight Symposium 2017 v Berlíně + odměna 800 €
Júlia Giláňová, Slovenská technická univerzita v Bratislavě, Fakulta architektury

Mezinárodní porota také určila tři odměny:
Odměna č. 1 – Kryštof Foltýn a Norbert Obršál, Vysoké učení technické v Brně, Fakulta architektury
Odměna č. 2 – Anna Šlapáková, Slovenská technická univerzita v Bratislavě, Fakulta architektury
Odměna č. 3 – Dominika Gáborová, Slovenská technická univerzita v Bratislavě, Fakulta architektury

Foto: Patricia Weisskirchner

Více informací o soutěži naleznete na stránkách: activehouseaward.velux.com

RubrikyUdálosti