Rodinný dvojdům v Českém ráji

Rodinný dvojdům v Českém ráji

Principy lidové architektury v souladu s přírodou Českého ráje. To byla inspirace a prvotní myšlenka studia  Stempel & Tesar, které dalo vzniknout unikátnímu domu v II. zóně ochrany přírody a krajiny, s krásnou okolní přírodou i výhledem na Krkonoše.

Vzhledem k poloze parcely však byli architekti zároveň limitováni řadou regulací od správy CHKO Český ráj. Ta obsahovala vše – od velikosti a polohy oken, přes povrchy, střechu, pozici komínu, až po poměry objemu objektu. „Náš návrh stavby vychází z principů místní lidové architektury, kdy je polovina domu kamenná a polovina dřevěná, čímž byl dům jednoznačně rozdělen na hospodářskou a obytnou část. Dalším inspiračním zdrojem byly průjezdné stodoly, které se v návrhu propsaly do velkých prosklených částí. Tyto průhledy vnášejí do interiéru jižní světlo a přitom ponechávají jedinečný severní výhled,“ popsali autoři Ján Stempel a Jan Tesař. Dům je zastřešen sedlovou střechou ve sklonu 45 stupňů, pokrytou, vzhledem k povětrnostním podmínkám, předzvětralým titanzinkovým plechem.

Dispozičně se jedná o přízemní objekt s obytným podkrovím, ve sklepení je umístěna ještě sauna, která byla požadována klientem, a fitness místnost. Interiér je díky vestavěnému nábytku a jednoduchým liniím velmi čistý. Vystupuje v něm pouze několik, zároveň funkčních prvků, jako je například krb, sedací souprava či jídelní set s židlemi Simple od českého výrobce TON. Celková užitná plocha je 198 m2.

Autoři projektu: stempel & tesar architekti
Foto: Fotes
Nábytek TON: www.ton.eu

Zdroj: PR článek společnosti TON

Komentáře