Maria Szadkowska: Adolf Loos. Opakování génia, on-line přednáška

Maria Szadkowska

Podzimní sérii věnovanou životu a dílu Adolfa Loose a jeho spolupracovníků uzavře ve středu 25. listopadu 2020 od 18 hodin již čtvrtá on-line přednáška.

Historička umění Maria Szadkowska v ní představí architektonický odkaz Adolfa Loose a principy jeho tvorby. Přednáška, kterou pořádá spolek Pěstuj prostor ve spolupráci s Muzeem hlavního města Prahy bude živě přenášena ve facebookové události. Adolf Loos ve svém článku „Architektura“ formuloval základní myšlenku učení o bydlení: „Dům se musí líbit všem. Na rozdíl od uměleckého díla, které se nemusí líbit nikomu…“

V přednášce Adolf Loos: Opakování génia, která doprovodí stejnojmennou výstavu v Muzeu hlavního města Prahy, vedoucí kurátorka Centra památek moderní architektury Maria Szadkowska mj. zdůrazní, že etické a morální požadavky kladené na architekturu považoval Loos za důležitější než aspekty estetické. Podobně jako předchozí akce bude i tato přednáška ke zhlédnutí zdarma.

Adolf Loos, trojnožka z interiéru domu Hedviky Liebsteinové a Jana a Jany Brummelových, 1928, soukromá sbírka
Adolf Loos, trojnožka z interiéru domu Hedviky Liebsteinové a Jana a Jany Brummelových, 1928, soukromá sbírka | Zdroj: archiv Muzea hlavního města Prahy.

Mgr. Maria Szadkowska

Maria Szadkowska studovala dějiny umění na Univerzitě Karlově v Praze. Od roku 2000 působí jako kurátorka Müllerovy vily a vedoucí Studijního a dokumentačního centra Adolfa Loose. V roce 2015 se stala vedoucí kurátorkou Centra památek moderní architektury Muzea hlavního města Prahy.

Ve své výstavní a publikační činnosti se zaměřuje na dílo Adolfa Loose v českých zemích, aktivně se také účastní obnovy, restaurování a prezentace Loosových realizací v České republice.

 

Přednáška Adolf Loos: Opakování génia

Kdy? Ve středu 25. 11. od 18:00 hod.
Kde? Live na facebookové události
Pořádá: Pěstuj prostor, z.s.

Zdroj: Pěstuj prostor, z.s.
Foto: archiv Muzea Hlavního města Prahy
RubrikyUdálosti