Ghana staví nejvyšší budovu Afriky

Ghana staví nejvyšší budovu Afriky

Nedaleko Ghanské metropole Akkra roste na zelené louce komplex šesti výškových budov, z nichž jedna má dosáhnout výšky 270 metrů. Stane se tak pravděpodobně alespoň na čas nejvyšší budovou celého afrického kontinentu, přestože svou výškou nebude konkurovat ani Eiffelovce. Projekt nese jméno HOPE City (Home Office People Enviroment) a stane centrem výpočetních technologií s nabídkou více jak 50 tisíc nových pracovních míst.

Podle Ghanské vlády je celý projekt financován především soukromými investory. Jedním z nich je místní gigant RLG Communications, který zde chce vyrábět technologie pro celý svět. Investory přitahuje nejen levná pracovní síla, ale i výhodná poloha Afriky pro mezinárodní obchod. Ghana však není jedinou Africkou zemí, která vidí příležitost v oblasti výpočetních technologií a investic nadnárodních společností. Začátkem roku totiž oznámila Keňa plán na vybudování „Africa’s Silicon Savannah“ s jasným odkazem na americké Silicon Valley, kde sídlí nejvýznamnější firmy světa počítačů a elektroniky vůbec.

Autorem projektu je architektonické studio OBR- Open Building Resarch. Nový ghanský komplex je koncipovaný jako šest věží, které jsou navzájem pospojovány četnými můstky. Má tak dojít k jasnému rozčlenění do jednotlivých zón od zcela veřejných po zcela soukromé. Nejvyšší budova bude měřit 270 metrů a obsahovat dohromady 70 podlaží. Komplex HOPE City by měl vedle kanceláří a laboratoří nabídnout byty pro 25 tisíc obyvatel a stát se vlajkovým projektem trvale udržitelné architektury v Africe.

-vb-
zdroj a vizualizace: OBR/ Open Building Research

–>–>

RubrikyUdálosti