České a slovenské energeticky šetrné stavby se opět utkají v soutěži BEFFA
Galerie(3)

České a slovenské energeticky šetrné stavby se opět utkají v soutěži BEFFA

Česko-slovenská soutěž energeticky, architektonicky a konstrukčně výjimečných staveb Building Efficiency Awards 2014 (BEFFA) odstartovala 12. září svůj druhý ročník. Oproti předchozímu roku přibyly dvě nové soutěžní kategorie a soutěž podpoří odborné konference a semináře propojené tématem energetické efektivity. Nové ekologicky šetrné stavby z posledních dvou let je možné přihlašovat až do 31. května 2014.

Soutěžní kategorie rodinných i bytových domů, nebytových budov, rekonstrukcí, dřevostaveb a studentských projektů doplní v druhém ročníku BEFFA kategorie revitalizace panelových domů a cena generálního partnera soutěže skupiny Saint-Gobain za multikomfortní dům.

„V rámci rekonstrukcí tvoří revitalizace panelových domů specifickou a neprávem opomíjenou subkategorii. Mohou být přitom velmi nápadité a z energetického i architektonického pohledu nadmíru inspirativní, jak ukazují četné příklady ze zahraničí, zejména z Německa, ale i u nás. Chtěli bychom proto obdobné projekty více vyzdvihnout,“ říká předseda poroty Jiří Hirš, vedoucí ústavu TZB z Fakulty stavební Vysokého učení technického v Brně.

„V kategorii multikomfortní dům bychom rádi ocenili takové stavby napříč ostatními kategoriemi, jejichž autoři dokázali nad budovou přemýšlet komplexně, především s ohledem na maximální kvalitu vnitřního prostředí, uživatelské pohody a jejího dennodenního užívání,“ doplňuje zástupce generálního partnera v porotě Robert Mikeš ze Saint-Gobain, divize Weber.

Vítěz BEFFA 2012 v kategorii rodinné domy – RD ve Vonoklasech (UNIT architekti) Druhé místo BEFFA 2012 v kategorii bytové domy – Vila Augustus ve Strašnicích (Podlipná Sladký architekti)

V soutěži BEFFA 2014 mohou soutěžit stavby či rekonstrukce z České a Slovenské republiky dokončené v období od 1. ledna 2012 do 31. května 2014. Pro studentské projekty podmínka jejich realizace neplatí.  Přihlásit stavbu či projekt může jak jejich autor, investor či realizační firma, tak jejich vlastník či uživatel. Hodnocení přihlášených projektů probíhá ve dvou kolech – regionálním a mezinárodním. Tři nejlepší stavby z každé kategorie v jednotlivých regionech ČR a SR postupují do česko-slovenského finále, v němž se utkají o vítězství ve svých kategoriích. Kategorie dřevostavba a multikomfortní dům jsou průřezové a budou soutěžit jen v česko-slovenském finále. Výsledky BEFFA 2014 vyhlásí porota v listopadu příštího roku.

Druhý ročník Building Efficiency Awards nově doprovodí pět větších odborných konferencí v Česku i na Slovensku propojených tématem energetické úspornosti a cyklus regionálních seminářů obdobně zaměřených. První odbornou akcí je konference Smart Cities věnovaná chytrému urbanistickému a energetickému řešení měst, která se koná už 24. října v Gröbově vile v Praze a jejím hlavním partnerem je společnost E.ON.

Záměrem soutěže Building Efficiency Awardsje zviditelnit současnéčeské a slovenské stavby, které kloubí energeticky úsporné a architektonicky zajímavé řešení, porovnat jejich úroveň v obou zemích a v neposlední řadě také podpořit energeticky úsporné stavění obecně.

Soutěži BEFFA 2014 udělily záštitu Ministerstvo pro místní rozvoj ČR, Ministerstvo životního prostředí ČR, Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků a Slovenská komora stavebních inženýrů. Odborně ji zaštiťují Vysoké učení technické v Brně, Slovenská technická univerzita v Bratislavě, Technická univerzita v Liberci a Technická univerzita ve Zvoleně. Mediálními partnery soutěže jsou časopisy ASB, Realizace staveb a Home a měsíčník Stavitel. Generálním partnerem soutěže je skupina Saint-Gobain, zejména její divize Isover, Rigips a Weber.

Více na webové stránce soutěže: www.beffa.eu

ZDROJ: BEFFA

–>–>