Skladů a hal v prvním čtvrtletí v ČR přibylo 41 tisíc m2

Skladů a hal v prvním čtvrtletí v ČR přibylo 41 tisíc m2

Skladových a průmyslových hal v prvním čtvrtletí v Česku přibylo 41.000 metrů čtverečních, což je mezičtvrtletní růst o 26 procent. Meziročně však jde o pokles o 13 procent. Nejvíce těchto ploch vzniklo v Plzeňském kraji, který se na nové výstavbě podílel 35 procenty. ČTK to dnes sdělilo sdružení realitních poradenských firem Industrial Research Forum (IRF).

Největším projektem dokončeným od ledna do března byla hala v D+D Parku Kosmonosy s rozlohou 12.000 metrů čtverečních, kterou si částečně pronajaly výrobní společnosti z automobilového průmyslu. Následovala hala ve VGP Parku Nýřany pro společnost Ranpak (8100 metrů čtverečních) a Green Square Ostrava hala B pro DB Schenker (7000 metrů čtverečních).
    
Nejaktivnějším developerem byla společnost VGP, která dokončila celkem 15.600 metrů čtverečních nových skladových a výrobních ploch ve třech lokalitách.

IRF nyní eviduje takřka 210 tisíc metrů čtverečních ploch ve výstavbě, z toho 89 procent se staví pro konkrétního zájemce. V průběhu prvního čtvrtletí byla zahájena výstavba šesti nových projektů s celkovou plochou 55.300 metrů čtverečních. „Odhadujeme, že celková nová nabídka skladových a průmyslových prostor by mohla v tomto roce dosáhnout až 300.000 metrů čtverečních,“ uvedlo sdružení IRF. Šlo by tak o největší hodnotu za posledních pět let.

IRF na konci prvního čtvrtletí registrovalo celkem 4,49 milionu metrů čtverečních průmyslových a skladových ploch nejvyšší kategorie A určených k pronájmu.

Zdroj: ČTK

Ilustrační foto: Dano Veselský