Loftový hotel pro útěk od reality

Loftový hotel pro útěk od reality

Hotel Bergaliv zrealizoval první ze čtyř plánovaných staveb, určených k útěkům do přírody a k meditacím. Nachází se na úbočí hory Åsberget na severu Švédska.

10 metrů vysoká stavba má dvě různorodá podlaží, každé o ploše 14 m2. Dolní patro tvoří klasická místnost s propojením na okolní krajinu. Horní část je jakýsi krytý venkovní prostor zbavený stěn, který umožňuje nepřerušovaný výhled do údolí.

Okolní příroda a nádherné výhledy byly určujícími parametry pro malý dům. Výsledkem jsou dva kontrastní prostory, které ale pojí jejich účel, poskytovat návštěvníkům klidné útočiště.

Ve snaze co nejméně zasahovat do okolní přírody je dům řešen jako dřevěná konstrukce na sloupech. Tato struktura prostupuje celým objektem a znovu vystupuje na povrch v horním patře pod střechou.

Interiér domu je minimalistický, až syrový. Je to dáno snahou vyčistit prostor od všech rušivých vlivů a ponechat pouze působení světla a okolní přírody. Klasické lůžko zde nahradily futonové matrace, které lze zavěsit na zeď a uvolnit tak prostor pro denní aktivity. Dřevěná lavice u okna zase funguje jednak jako místo pro odpočinek a meditaci, ale také jako posezení při jídle.

Převažujícím materiálem interiéru prvního patra je světlé dřevo. Použitá březová překližka jednak odpovídá místním tradicím a současně vyhovuje požadavku na jednoduchý, světlý a vzdušný interiér. Pro venkovní konstrukce jsou použity odolnější materiály, jako borové a smrkové dřevo.

A proč tak asketický interiér v drsné přírodě? Myšlenka vznikla před několika lety, když chtěl Staffan Michelson koupit kus lesa v krajině svých předků. Tamní krajina jej chytila za srdce a v údolí řeky Ljusnan objevil pocit, že se jedná o něco více, než jen o zalesněný terén.

Bylo to místo, kde byl hluboký les v dokonalé rovnováze s klidem širokého otevřeného prostoru. Tento pocit má návštěvníkům předat loftový hotel s názvem Bergaliv.

Architekt: Hanna Michelson
Investor: Bergaliv AB
Dodavatel: AJ Hälsinge renovering & bygg

 

Marie Urbancová
Foto: Hanna Michelson