Dřevostavba v Jizerských horách
Galerie(19)

Dřevostavba v Jizerských horách

V Roprachticích, kousek nad kostelíkem, v němž se natáčel film Zapomenuté světlo, se před pár lety objevila světlá dřevěná střecha nového rodinného domu. Střecha ze sibiřského olejovaného modřínu na slunci za těch několik roků, co dům stojí, už skoro zčernala.

Ideální místo k realizaci dřevostavby

Dřevostavba je jedinečně posazena do vesnické zástavby a současně využívá okolní krásné přírody. Pozemek našli majitelé v centru Roprachtic v Jizerských horách. Parcela je ze západu přirozeně vymezena terénním dolíkem, za kterým přechází v otevřené louky. Východní hranici pozemků tvoří příjezdová komunikace. Jižním směrem se nachází centrální část vesnice s barokní farou, kostelem a bývalou školou.

Krásné výhledy od domu i z interiérů

Okolí domu se mírně svažuje k východu; dům tak stojí nad vesnickým kostelíkem a dvěma starými lipami. Jejich koruny i věž kostelíka se odrážejí ve velkých oknech domu. Od stavení se naskýtají krásné výhledy na okolí a na vzdálené Krkonoše.

Dům se otevírá hlavním obytným prostorem do průhledu mezi kostelem a školou. Také horní podlaží maximálně využívá jedinečného místa a tak je jeho největší okno nasměrováno tak, aby se z něj daly průhledy v krajině pozorovat Krkonoše. Dům je orientovaný hřebenem podél vrstevnic, stejně jako stavby v okolí.

Nepřehlédnete

ROZHOVOR S ARCHITEKTEM NA TÉMA DŘEVOSTAVBA

Dřevěná střecha, fasáda i okenice

Kompozice hmoty domu vychází z místních měřítek a tvarů střech typických a tradičních okolních domů. Srozumitelný a jasný tvar domu se sedlovou střechou je zvýrazněn jednotným dřevěným obkladem střechy a obvodového pláště – tvoří jej překládaná prkna na svislo. Ta jsou na střeše olejovaná, na fasádě neošetřená. Fasádu doplňují dřevěné pojízdné okenice s manuálním ovládáním.

Na antracitové rámy eurooken s dvojitým zasklením navazují na jižní fasádě v prvním patře rezavohnědé stěny velkého vikýře.

Nahlédnutí do interiéru

Přízemní podlaží, s hlavním vstupem z východu, je rozděleno na dvě části. První je obytná část orientovaná jihovýchodním směrem k návsi.

Část domu se zázemím a ložnicemi je orientována na východ. Hlavní hmotou domu prochází v patře vikýř, který podkroví otevírá do koruny lip. Horní podlaží bylo v první fázi navrženo jako openspace bez dokončení dispozic, postupně se tady dokončují koupelny, pracovny a ložnice.

Autor: Ing. arch. Václav Zahradníček
Spolupráce: Radim Oblouk
Rok dokončení: 2010/2011
Užitná plocha:138 m2
Nosná konstrukce: Two by four
Střecha: dřevěná střecha – sibiřský modřín olejovaný – překládaná prkna
Obvodový plášť: překládaná prkna sibiřský modřín (bez povrchové úpravy)
Okna: Dřevěná Eurookna s dvojsklem
Stínění: Pojízdné okenice s manuálním ovládáním
Vytápění: Krbová kamna a elektrické přímotopy
Alena Gembalová
Foto: Lina Németh

Více o dřevostavbách