Tři měsíce stavby na Sumatře
Galerie(20)

Tři měsíce stavby na Sumatře

Sumatra je s přehledem největším světovým vývozcem skořice. Jak už to ale často bývá, vykoupil si tento indonéský ostrov své postavení špatnými pracovními podmínkami místních obyvatel a nevýhodným postavením zdejších farmářů.  První vlašťovkou změn k lepšímu je nové výukové centrum, které zde za pomoci místních obyvatel vystavěli architekti z norského studia TYIN tegnestue Architects.

Výukové centrum je součástí plánu společnosti Cassia Coop na zlepšení podmínek pro producenty skořice na Sumatře. Budova má sloužit jako společenské centrum pro všechny místní obyvatele, zastřešovat konání kulturních i sportovních akcí, ale také sloužit jako vzdělávací a případně i zdravotnické centrum. Práce na stavbě probíhaly tři měsíce. Stavělo se jak z betonu a těžkých cihel, tak především ze dřeva. Právě dřevěná střešní konstrukce je stěžejním prvkem celého projektu. Zastřešuje plochu o velikosti 600 metrů čtverečních a má hlavní zásluhu na vytvoření příjemného, přirozeně větraného prostředí v rámci centra.

Podle architektů má budova evokovat pobyt v lese. Tomu napomáhá nejen dřevěná střecha, ale i dva vzrostlé duriany, které vévodí vnitřnímu dvoru. Navíc jsou na mnoha místech použity kmeny skořicovníků, aby je obyvatelé Sumatry přestali vnímat pouze jako vedlejší produkt získávání skořice, ale vytvořili si k nim lepší vztah. Masivní střešní konstrukci nesou sériově vyráběné Y-sloupky, které jsou přišroubovány do betonových patek. Pod střechou stojí pět zděných staveb, které plní funkci laboratoře, učeben, kanceláří a kuchyně. Pragmatický přístup k designu norských architektů vycházel z nutnosti realizovat projekt ve velmi krátkém čase a navíc se zcela nezkušenou pracovní silou, kterou tvořilo zhruba sedmdesát místních obyvatel. Stavba byla dokončena v roce 2011 a od té doby bez poškození přestála již několik zemětřesení, které na Sumatře nezřídka dosahují síly vyšší než pět stupňů Richterovy škály.

Cassia Coop Training Centre
architekt: TYIN tegnestue Architects
klient: Cassia Co-op
realizace: Sumatra, 2011

-vb-
zdroj: TYIN tegnesue Architects
foto: Pasi Aalto