Výrazné akcenty mosazi v bytě pro mladou studentku

Spojení mosazi a skla

V kompletně zrekonstruovaném bytovém domě Na Švihance na pražských Vinohradech vytvořila designérka Ing. Iva Hájková vzdušný byt přizpůsobený na míru potřebám mladé dámy, která do Prahy přichází za studiem.

Byt v podkroví secesního domu je plný světla a odstínů mosazi, navíc velice citlivě a nápaditě kombinuje nový na míru vyrobený nábytek, zajímavá svítidla, retro otočné vypínače a staré pozoruhodné artefakty.

Bytový dům Na Švihance je situován v jedné z nejkrásnějších vinohradských ulic. Rezidence vznikla pečlivou rekonstrukcí půvabného secesního domu z roku 1908. Stojí v místě bývalých vinic na rohu ulice, která je pojmenována po usedlosti Švihanka, jež se počátkem 20. století stala součástí Riegrových sadů. Dnes ulici zdobí upravené secesní domy a široké chodníky lemují sakury, které se každé jaro zbarví do růžových odstínů a v létě vrhají příjemný stín.

Více než 100 let starý dům byl v roce 2019 kompletně zrekonstruován: dostal novou fasádu, střechu, prosklený výtah, stoupací i elektrické rozvody a plynovou kotelnu. Při rekonstrukci byl kladen velký důraz na reprezentativní vzhled společných prostor – především honosné vstupní chodby, jež osvětlují křišťálové lustry. Vzdušné byty s velkorysým prostorovým uspořádáním jsou plné světla. Součástí většiny z nich je balkon a některé mají též prosklené arkýře.

Jeden z podkrovních bytů kompletně vybavila Iva Hájková ve spolupráci s Katrin Grund, majitelkou designového obchodu Monobrand. Investoři nechali designérce volnou ruku a na celkovém výsledku je to poznat.

Byt působí i přes poměrně malou velikost celkově velkorysým a čistým dojem, především díky uschování vybraného zařízení (např. americké lednice) v na míru vytvořených vestavěných stěnách a skříních. Jako červená nit se bytem táhnou mosazné kovové prvky a odlesky.

Mosazný pult je dominantou interiéru
Mosazný pult je dominantou interiéru |

Na první pohled upoutá především stará repasovaná mosazná postel, která vévodí ložnici. Nepřehlédnutelný je i barový pult v tomtéž mosazném odstínu, který odděluje kuchyň od obývací části.

„Mosazná postel je sama o sobě naprostý skvost, který si zasloužil podpořit v interiéru dalšími prvky ve zlatavých odstínech,“ vysvětluje Iva Hájková. „V bytě můžete najít celou řadu svítidel a vysoce kvalitního kování, které akcentují barvu mosazi a dotvářejí tak harmonický celek s výraznými prvky, jakými jsou postel a barový pult,“ dodává Katrin Grund.

Ložnici vévodí repasovaná mosazná postel
Ložnici vévodí repasovaná mosazná postel |

Samostatnou kapitolou se stal i výběr vypínačů. Po zralé úvaze designérky volba nakonec padla na kulaté vypínače a zásuvky berker serie glas od společnosti Hager. „Secesní dům nám sice původně asocioval použití retro otočných vypínačů z pravého porcelánu, ale tato volba nám nešla dohromady s mladou studentkou. Takže nakonec vyhrály sice kulaté, ale modernější přístroje berker serie glas. A s interiérem si rozumí perfektně – skvěle jej doplňují, aniž by na sebe strhávaly přemíru pozornosti,“ uzavírá Katrin Grund.

Otočný vypínač berker serie glas
Otočný vypínač berker serie glas |

Celkovou dispozici a nadčasovost zařízení bytu prověří čas: byt má ambice stát se postupem času ze studentského budoáru třeba i prvním útočištěm pro mladou rodinu. Rekonstrukce byla nominována do soutěžní přehlídky Interiér roku, kterou vyhlašuje Institut bytového designu.

V rámci soutěže Interiér roku jsou každoročně oceňovány výjimečné soukromé i veřejné interiéry navržené českými a slovenskými architekty (doma i v zahraničí). Cílem soutěže je popularizovat originální bydlení, stejně jako mimořádný design obchodů, veřejných prostor, hotelů nebo restaurací, ale také působit prostřednictvím erudovaného názoru odborné poroty na širokou veřejnost – přinášet inspiraci a nastolovat trendy.

Výsledky budou oznámeny na mezinárodním kongresu o bydlení Living Forum 31. března 2020.

www.hager.cz/vypinac
www.monobrand.cz
www.ivahajkova.cz

Foto: Juliana Vlčková
ZDROJ: PR článek společnosti Hager Electro s.r.o.
RubrikyInteriérový design