Studenti architektury navštívili výzkumné centrum ve Švýcarsku

Studenti architektury navštívili výzkumné centrum ve Švýcarsku

Úspěšní studenti, kteří zabodovali se svými architektonickými návrhy v soutěži CEMEX Betonový dům, navštívili Výzkumné a vývojové centrum společnosti CEMEX ve švýcarském Bielu. Soutěž proběhla v rámci loňského architektonického festivalu Arch For People. Studenti během dvou dní absolvovali prohlídku výzkumných laboratoří, zúčastnili se praktických ukázek míchání betonu a diskutovali s vedení centra. Průvodce jim dělal ředitel CEMEX Research Group Davide Zampini a viceprezident pro technologie Alexandre Guerini.

Úkolem soutěžících v soutěži CEMEX Betonový dům bylo navrhnout architektonické a designově propracované řešení lokality Masarykovy čtvrti v Praze v Troji. Studentskou soutěží vyvrcholil několikadenní architektonický festival Arch For People, který společnost CEMEX zorganizovala během loňského září. Výsledky několika kategorií pak byly vyhlášeny 28. listopadu na Fakultě stavební ČVUT v Praze, která byla zároveň almou mater celého festivalu. Na exkurzi vyrazili Martin Sládek z FA ČVUT Praha, Janica Šipulová z FA VUT Brno, Martin Duba z FUA TUL a David Korsa, Denisa Kanderová (oba z FAST VUT Brno).

Čeští studenti se řadí ke špičce
„Musím říct, že vidět entusiasmus mladých studentů z České republiky motivovalo i celý náš švýcarský tým. Uspořádali jsme pro skupinu vzácných návštěvníků několik diskusních setkání, abychom se jim dostali pod kůži a poznali jejich názory i vědomosti,“ popisuje návštěvu studentů Davide Zampini. Jedna ze studentek – Janica Šipulová – k jeho slovům dodává: „Exkurze do výzkumného centra společnosti CEMEX pro mě osobně byla velmi překvapující. Zprvu jsem měla obavu, že diskuze budou nevyrovnané a k ničemu nepovedou, ale překvapivě tomu tak nebylo.“

Hlavním námětem exkurze, stejně jako celého festivalu i architektonické soutěže, byl beton. Kromě diskuzí studenty čekaly i praktické ukázky nejnovějších betonových produktů z laboratoří firmy CEMEX. Mladí architekti byli novými poznatky o využití betonu nadšeni. „Vždycky jsem měl beton rád a jako stavebnímu materiálu jsem mu věřil. Teď umím lépe ocenit jeho kvality jak po emocionální, tak po konstrukčně technické stránce,“ říká David Korsa, jeden z úspěšných soutěžících v soutěži CEMEX Betonový dům.

„Čeští studenti mají skutečně aktivní přístup k celé problematice stavebního průmyslu a designu. Společně s jejich talentem je to řadí do přední linie dnešní generaci mladých architektů,“ chválí české studenty Zampini, který je také potěšen tím, že studenti považují beton za moderní stavební materiál. To dokázali i prezentací svých úspěšných soutěžních projektů přímo v budovách výzkumného centra CEMEXu.

CEMEX Research Group
Švýcarské Výzkumné a vývojové centrum – CEMEX Research Group AG – hraje již od roku 2001 hlavní roli ve vývojových aktivitách skupiny CEMEX po celém světě. Není náhodou, že firma strategicky lokalizovala toto oddělení právě do Švýcarska, které je v dnešní době považováno za jeden z nejvíce inovativních států. Právě díky novým technologiím a inženýrským řešením, která vznikají ve švýcarském Bielu je CEMEX lídrem na světovém trhu se stavebními materiály. Na jejich výzkumu a vývoji se zde podílí celá škála špičkových vědců a odborníků dvaceti tří národností, a to nejen z technických, ale i z marketingových oblastí. Podle Davida Zampiniho tvoří hodnotou část této pracovní síly právě studenti: „Ano, jsou bohatým a různorodým zdrojem znalostí a kreativity. A jsou to navíc skuteční dříči!“

Fotografie se studenty v CEMEX Research Group AG naleznete na Facebooku – Beton v architektuře.