Rezidence Erasmus – koleje nebo luxusní byty?

Rezidence Erasmus - koleje nebo luxusní byty?

Na pozemku v centru Brna, kde podle územního plánu mohlo vzniknout jedině školské zařízení, vyrostla luxusní rezidence. Jak k tomu mohlo dojít?

Vysoké učení technické Brno se dohodlo s developerskou firmou na poskytnutí pozemku pro výstavbu jedenáctipodlažní budovy, přičemž developer původně žádal o povolení na „rozšíření a přístavbu stávajících Listových kolejí – ubytovnu pro hostující zahraniční pedagogy“ v souvislosti s rozvojem VUT.

Když však všechna povolení na jaře loňského roku nabyla právní moci, začal se projekt prezentovat jako luxusní bydlení pro širokou veřejnost. Developer přiznává, že „projekt vznikl ve spolupráci s VUT Brno a má tedy sloužit především lidem akademické sféry: studentům, pracovníkům CEITEC (Středoevropský technologický institut v Brně), lidem z VUT a dalším“, nicméně byt si může koupit kdokoliv. Alespoň nikde v rámci kampaně developera není zmínka o žádném omezení zájemců o bydlení.

V současné době je již více než polovina bytů prodána a na konci října byla stavba zkolaudována. A až na protesty sdružení vlastníků přilehlých domů se nad podivným obcházením zákonů a předpisů nikdo nepozastavuje. Developer a zřejmě i investor (ačkoli otázkou zůstává, proč se VUT zbavila cenného pozemku v bezprostřední blízkosti svých kolejí) dosáhli svého. Příklad hodný následování.

(red)

{RA]

Komentáře