Přehrada Nové Heřminovy

Stavbě přehrady v Nových Heřminovech už nic nebrání, žaloba Dětí Země neuspěla

Krajský soud v Ostravě zamítl žalobu ekologického spolku Děti Země proti územnímu rozhodnutí ke stavbě přehrady v Nových Heřminovech. Projekt, který má zlepšit protipovodňovou ochranu obcí na řece Opavě, tak může pokračovat podle původního harmonogramu.

Ekologové žalobu podali na konci ledna s odkazem na to, že ministerstvo pro místní rozvoj se dostatečně nevypořádalo s jejich připomínkami. Soud ale dnes rozhodl v neveřejném jednání a jejich námitky neuznal. Rozhodnutí bude oficiálně zveřejněno na úřední desce soudu. Proti rozsudku lze podat kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu, která ale nemá odkladný účinek.

Přehrada jako součást protipovodňové ochrany

Přehrada v Nových Heřminovech má chránit oblasti v povodí řeky Opavy, především města Krnov, Opava a Zátor. O její výstavbě se uvažuje už od roku 1923, intenzivní debata se však rozproudila po ničivých povodních v roce 1997. Projekt byl oficiálně schválen v roce 2008, ale zahájení stavby bylo opakovaně odkládáno kvůli nesouhlasům a právním sporům.

Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) uvedl, že nyní už nic nebrání pokračování podle plánu. Stavební povolení by mělo být vydáno v roce 2026 a zahájení stavby je plánováno na druhou polovinu roku 2027. Dokončení a spuštění zkušebního provozu je očekáváno v roce 2032. Náklady by měly dosáhnout přibližně devět miliard korun.

Dokončování projektové dokumentace a vyvlastnění pozemků

Generální ředitel Povodí Odry Petr Birklen uvedl, že nyní probíhá příprava dokumentace ke stavebnímu povolení a paralelně i dokumentace pro samotnou realizaci stavby. Státní podnik očekává, že žádost o stavební povolení podá v září letošního roku.

K zahájení výstavby je nutné vyřešit i majetkoprávní vztahy. Podle ministra Výborného se dosud nepodařilo dosáhnout dohody se třemi vlastníky pozemků, u nichž byl proto zahájen proces vyvlastnění.

Podpora ze strany samospráv, změna postoje obyvatel

Rozhodnutí soudu přivítali i zástupci samospráv v Krnově a Opavě. Podle starosty Krnova Tomáše Hradila nejde o konec, ale důležitý krok v dlouhodobém procesu zajištění protipovodňové ochrany města. Primátor Opavy Tomáš Navrátil přidal, že rozsudek potvrzuje správnost postupu úřadů.

Změna postoje je patrná i u místních obyvatel. Zatímco v referendu před 17 lety se obyvatelé Nových Heřminov postavili proti stavbě, v letošním dubnovém hlasování dali projektu zelenou, přestože část obce bude přehradou zatopena.

Hnutí Duha, které se dříve k projektu stavělo kriticky, nyní právní kroky proti stavbě neplánuje a snaží se s Povodím Odry hledat společná řešení v oblasti ochrany před povodněmi.