Tepelná čerpadla s přímo integrovaným větracím systémem
Galerie(7)

Tepelná čerpadla s přímo integrovaným větracím systémem

Partneři sekce:

Vzduch v městečku Bremgarten, které leží na říčce Reuss ve švýcarském kantonu Aargau, není o nic lepší než jinde, ale jeho využití lepší určitě je – využívají ho totiž i na vytápění. Na nábřeží říčky Reuss pod vedením architektonického studia Architekturbüro Peter F. Oswald postavili velkolepý obytný komplex. V období, kdy se projekt teprve připravoval, architekti tohoto studia už hledali alternativy k centrálnímu vytápěcímu systému na vytápěcí olej.

Plyn v této lokalitě není k dispozici. Architektku Beatrix Oswaldovou oslovily větrací jednotky s tepelným čerpadlem. „Nejvíce mě upoutalo, že vytápění je možné i bez produkce CO2,“ vzpomíná architektka Oswaldová. Toto řešení kromě toho nabízí i další výhody z hlediska konstrukce. Přísná pravidla konstrukce současných nízkoenergetických budov jsou totiž zároveň i jejich Achillovou patou. Perfektní izolace stěn nese s sebou riziko rychlého vytváření plísní jako důsledku nedostatečného větrání.

Na trhu jsou však dostupná už i tepelná čerpadla s přímo integrovaným větracím systémem, díky nimž je riziko vzniku plísní minimalizováno na minimum. Další výhodou tohoto systému je, že energie, která se získává ze vzduchu a při běžném větrání by se rozptýlila, se takto vrátí do obývaného prostoru. Tato inovativní energetická koncepce obytného komplexu v městečku Bremgarten si mezitím získala mnoho potenciálních kupců a pro výrobce je dnes významnou a žádanou komoditou.

Obytné domy vilového charakteru s byty v soukromém vlastnictví a s výhledem na nedaleké historické město si brzy našly své příznivce. Inovativní vytápěcí systém je šikovně skrytý za moderní fasádou.


Paní Oswaldová, co rozhodlo ve prospěch větrání s využitím tepelného čerpadla?
Měli jsme pocit, že je důležité, aby každý byt měl svůj vlastní systém, který je možné ovládat individuálně. To znamená, že paušální náklady na vytápění bytů jsou už minulostí.

Museli jste ve svých původních plánech provést drastické změny, když jste chtěli uplatnit tuto novou koncepci vytápění?
Velkou výhodou pro nás bylo, že rozhodnutí ve prospěch tohoto systému vytápění jsme přijali už na začátku prací na projektu. Práce navíc, které si systém vyžádal, tak nebyly příliš rozsáhlé. Bylo nutné zabezpečit silnější betonové stropy a pochopitelně i užší součinnost s jednotlivými projektanty technických zařízení, ale to vše se dalo zvládnout.

Větší obytný komplex s využitím systému vytápěni – větrání jste navrhli poprvé. Jak jste k tomuto řešení přistupovali z hlediska architektury?
Od začátku jsme měli cíl, aby byl vytápěcí systém co nejnenápadněji integrovaný. Zvenčí je prakticky neviditelný, a dokonce i do interiérů zapadl skvěle. Zařízení jsme skryli do vestavěných prostorů. O diskrétnost jsme usilovali i v případě větracího otvoru.

Jaké odezvy jste měli od uživatelů bytů, když se do nich nastěhovali?
Byla jsem překvapená, že o řízeném větrání v místnostech často hovořili velmi pozitivně. Někteří z nich si pochvalovali, že se o správně nastavené větrání nemusí starat. Vzduch v místnostech je příjemný a čerstvý, a to i po delší dovolené. Protože nedaleko domu je cesta, někteří obyvatelé bytů také přivítali, že mohou v noci spát při zavřených oknech a navzdory tomu dýchají čerstvý vzduch. Samozřejmě, že velkou výhodou jsou i nízké náklady na vytápění. Celý systém obyvatelé bytů hodnotí jako komfortní a moderní.

Doporučili byste takovouto energetickou koncepci i jiným lidem?
Jednoznačně ano. V bytech tohoto standardu, které patří soukromým vlastníkům, se to určitě vyplatí.

Získávání energie ze vzduchu

Kompletní zařízení, jako je tepelné čerpadlo LWA použité v obytném komplexu Bremgarten, zahrnují v jednom systému vytápění, větrání a přípravu teplé vody. Tato zařízení jsou vhodná především do nízkoenergetických budov. Velká část tepla, která se ztrácí větráním, se díky tomuto systému recykluje. Zároveň je zabezpečen stálý přísun čerstvého vzduchu bez průvanu. I když venkovní teplota poklesne hluboko pod bod mrazu, toto tepelné čerpadlo dokáže získat energii z okolního vzduchu na dostatečné vytápění. Pokud se potřeba energie zvýší, zapne se zabudovaný pomocný ohřívač.

Kompaktní kotel na přípravu teplé vody LWA má kapacitu 300 litrů teplé vody. Bezpečně ji ohřeje teplem, které získá z ohřátého vzduchu.

Projekt

Obytný komplex s třiceti byty v soukromém vlastnictví, byty s rozlohou 120–150 m2
Wohler Strasse 2a/6 – 10, CH-5620 Bremgarten, Švýcarsko
Architekt, příprava projektu: Dipl.-Arch. ETH Beatrix Oswald Gilomen, Architekturbüro Peter F. Oswald, Zuger Strasse 14, CH-5620 Bremgarten, Švýcarsko
Technické vybavení: větrací systém s použitím tepelného čerpadla STIEBEL ELTRON LWA | LWZ

Text a foto: Stiebel Eltron

Článek byl uveřejněn v časopisu TZB HAUSTECHNIK.