Designové i funkční konvektory z Liberce (profil Licon Heat s.r.o.)
Galerie(7)

Designové i funkční konvektory z Liberce (profil Licon Heat s.r.o.)

Partneři sekce:

Společnost Licon Heat s.r.o. vyrábí otopná konvektorová tělesa značky Licon. Sídlí v Liberci, kde má od roku 2009 k dispozici nový moderní závod s 2 400 m2 výrobní a 1 000 m2 skladovací plochy. Svoje výrobky vyváží do více než 25 zemí Evropy i Asie a podíl exportu na celkovém prodeji je nadpoloviční. O společnosti Licon, trendech v topenářství i o tom, jaké je to vyrábět atypické konvektory na míru, jsme si povídali s Martinem Knihou.

Navázali jste na dlouhou tradici ve výrobě konvektorových těles. Jak se mění v průběhu let požadavky vašich zákazníků?
Společnost Licon Heat navazuje na tradici výroby tepelné techniky po výrobním družstvu Likov. To s výrobou začalo okolo roku 1968, takže potvrzuji – skoro 50 let je zavazujících. Přece jen nejsem ale pamětníkem začátků a k oboru jsem se dostal až v roce 1995, takže pokud mám srovnat zhruba 15 let, tak je vidět poměrně významný nárůst prodeje. Konvektory ve všech svých typech, tj. v podlaze, nad podlahou, stěnové, si získali svoje místo na trhu a zákazníci, projektanti a architekti je požadují. Jde vcelku o logický proces, kdy jde ruku v ruce architektura a snaha o úspory při vytápění. Za tu dobu jsme rozšířili výrobní program z několika desítek na stovky typů s možností kombinací, například s mříží se dostáváme na tisíce typů. To vše díky zájmu a potřebám zákazníků.

Martin Kniha (nar. 1972) je absolvent Střední průmyslové školy v Liberci. Od roku 1995, kdy nastoupil do výrobního družstva Likov Liberec, se věnuje výrobě a vývoji otopných konvektorových těles. V roce 2004 založil soukromou společnost Licon Heat, která se specializovala výlučně na výrobu konvektorových těles.

Jaká je dnes situace v tomto odvětví? Jaké jsou trendy?
Sledujeme trendy v tepelné technice a je jasně viditelný posun směrem k nízkoteplotním systémům vytápění. Dříve používaný tepelný spád topné vody 85/75 byl nahrazen o 10 K nižším (75/65), ale mnohé instalace běží na spádu třeba jen 35/30 °C. A právě zde se paradoxně velmi dobře hodí konvektory, a to ty s ventilátorem. Naše společnost osazuje nejmodernější typy ventilátorů s diskovým asynchronním magnetickým motorem, což je mimochodem český patent. Elektrický příkon i hlučnost jsou tak na nejnižší úrovni při zachování velmi dobrých výkonových parametrů. A tak i při velmi malém teplotním rozdílu dosahujeme vysoké účinnosti při zachování obecně známých výhod konvektorového vytápění, například nízký vodní objem = rychlá účinnost. Dále většina těchto výrobků velmi dobře vytápí, ale může i stejně dobře dochlazovat v letním období. Pak se dá využít reverzního chodu tepelných čerpadel a dům či byt si v létě jedním systémem vychladit a udržet tak příjemnou tepelnou pohodu i přes léto.



Jakým způsobem se firma věnuje vývoji?

Vývoji nových výrobků a inovacím stávajících věnujeme značné úsilí. Byť jsme středně velká ryze česká firma, trend někoho kopírovat jsme dávno zamítli. Jdeme si zkrátka svojí cestou. Na jaře 2012 vydáváme nový katalog, který obsahuje dva typy úplně nových výrobků a celou řadu inovací. Tím ale nekončíme, už pracujeme na dalších novinkách.

Při vývoji se opíráme o naše vlastní zkušenosti a díky dotačnímu programu Technologické agentury ČR jsme prohloubili dosavadní spolupráci s Technickou univerzitou v Liberci v oblasti vědy a výzkumu. Byť se dnes jeví, že vše bylo vymyšleno, opak je pravda. I v našem oboru je stále co zkoumat a optimalizovat.
 
Čerpáte nějaké dotace? Jak jste v tomto směru úspěšní?
Jak jsem již uvedl výše, v současnosti probíhají dva velké projekty. Jeden čtyřletý, je zaměřený na výzkum a vývoj ve spolupráci s Technickou univerzitou v Liberci. V rámci tohoto programu jsme od Technologické agentury ČR dostali finanční prostředky, za které byla například vybudována experimentální laboratoř na ověření tepelných a chladicích výkonů.

Druhým projektem je projekt z Operačního programu Podnikání a inovace a je zaměřen na modernizaci a rozšíření linky na výrobu výměníků tepla. Celková investice dosahuje zhruba 10 milionů Kč, z toho padesáti procenty přispívá EU. Linka výrazně zrychlí a rozšíří naše výrobní možnosti zejména ve výrobě výměníků pro chladicí účely.

Dále využíváme řadu menších dotací, například výstavy či vzdělávání zaměstnanců.
 
Více než polovina vašich výrobků putuje do zahraničí. Ve které zahraniční zemi máte největší odbyt? Na který trh bylo nejobtížnější proniknout?
Dá se říci, že výrobky Licon jsou prodávány po celé Evropě. Někde s větším či menším úspěchem. Obecně se nám lehčeji proniká na východní trhy než na západní. V současnosti největší podíl tržeb realizujeme v zemích střední Evropy a ve Skandinávii. V posledním období jsme prodali naše výrobky do řady velmi zajímavých budov – například do konferenčního a koncertního centra Harpa v Reykjavíku na Islandu, do budovy Main Point v Praze, která je mezi finalisty soutěže o zelenou kancelářskou budovu v EU, a řady dalších.

Do budoucna se nám jeví jako hodně zajímavý a potencionálně růstový trh v Ruské federaci, kde máme také svoji dceřinou firmu OOO Licon RUS.

Pronikání na zahraniční trhy, zejména ty západní, je pro nás jako malou českou firmu poměrně složité. Vyhledání a přímé oslovení bývá zdlouhavé, přímá účast na výstavách zase drahá. V této oblasti bych uvítal větší státní podporu.
 
Vyrábíte na objednávku také nejrůznější atypické konvektory. Jaký nejneobvyklejší tvar jste vyrobili? Jaká jsou v tomto směru omezení?
Naše společnost je velmi dobře technologicky vybavena – ať už jde o plechotvářecí stroje nebo o naši vlastní práškovou lakovnu. Dalším nezbytným faktorem jsou vyškolení zaměstnanci, kteří jsou dostatečně zkušení a fundovaní, aby zákazníkovi pomohli najít vždy optimální řešení. Právě všechny tyto skutečnosti nám umožňují vyrobit téměř vše, co si zákazník přeje. Přál bych vám zažít pocit našich techniků, kteří zákazníkovy myšlenky uvádějí do reality. Mnohdy totiž není jasné, proč je právě onen detail tak důležitý, proč to chce zrovna takto. Když ale pak vidíte svoje „dílo“ instalované v dokončeném objektu, rázem zjistíte, že z vašich detailů se stává harmonický doplněk celé budovy. To nás všechny pak naplňuje pocitem hrdosti nad umem českých lidí. 
 
Jaké novinky připravujete do budoucna?
Jak už bylo zmíněno, nyní intenzivně dokončujeme technický katalog pro rok 2012. Představíme v něm mnoho novinek a inovací. Namátkou – nástěnná otopná tělesa s ventilátorem pro vytápění a dochlazování (OKIOC), nadzemní otopné lavice s ventilátorem (OLOC) vhodné pro systémy s nízkou teplotou topné vody, dále pak výrazné rozšíření výrobní řady podlahových konvektorů (PK), nové typy krycích mřížek a mnoho dalšího.

Už nyní ale víme, jakým směrem se budeme ve vývoji ubírat v dalším období. Vycházíme nejen z vlastních zkušeností, ale i z diskusí s našimi zákazníky o tom, co by oni uvítali a potřebovali.

Rozhovor připravila Veronika Křelinová.
Foto: Licon Heat

Článek byl uveřejněn v časopisu TZB HAUSTECHNIK.