asb-portal.cz - Odborný portál pro profesionály v oblasti stavebnictví
Partneři kategorie

Zdravý vzduch, úspora nákladů, odstranění plísní

06.11.2014

Čerstvý vzduch ve vnitřních prostorech, v nichž strávíme více než 70 % času, je nezbytný pro naše zdraví. Komfortní větrací systémy zajišťují rovnoměrnou výměnu znečištěného a čerstvého vzduchu. Představují ideální řešení pro moderní rodinné domy a budovy, jejichž konstrukce a okna jsou stále vzduchotěsnější. Systémy řízeného větrání přispívají k pohodě uživatelů objektu a ke zvýšení hodnoty nemovitosti. Díky rekuperaci, tedy zpětnému získávání tepla z odváděného vzduchu a jeho předávání zpět přiváděnému čerstvému vzduchu, poskytuje systém větrání nejen čerstvý, ale v závislosti na ročním období také předchlazený nebo předehřátý vzduch.

Přitom v žádném případě, jak se ještě dnes mnozí mylně domnívají, nedochází k cirkulaci nebo promíchání vzduchu, nýbrž do místností je vždy přiváděn čerstvý čistý vzduch. Rekuperace vrátí do objektu zpět teplo, které bychom ztratili větráním otevřeným oknem.  I v domech s řízeným větráním je samozřejmě možné větrat klasicky okny, zvláště když je venku příjemná teplota. Když je venku chladno nebo velké horko, je ovšem lepší uvnitř udržovat příjemné klima se zavřenými okny a větrat nuceným způsobem, neboť ten přináší uživatelům mnoho předností.

Zehnder dodává ucelený systém pro komfortní větrání rodinných a bytových domů:větrací jednotky s účinností rekuperace tepla až 95%.

Zdravotní hledisko

Optimální přívod čerstvého vzduchu a kyslíku podporuje pohodu, spánek, schopnost koncentrace, snižuje hladinu CO2 pod doporučenou hodnotu 1 000 ppm. Řízené větrání je bez průvanu, díky čemuž omezuje možnost nachlazení. Tento způsob větrání odvádí škodliviny ve vzduchu a v jemných filtrech větrací jednotky se zachycuje jemný prach a pyl a zabraňuje se tak jejich pronikání z venkovního vzduchu do vnitřních prostor. To je velice příznivé pro alergiky, neboť se snižuje riziko onemocnění dýchacích cest. Entalpický výměník tepla navíc zpětně získává také vlhkost, v zimním období tak zabraňuje vysoušení vzduchu a v létě odvádí zvýšenou vlhkost – pomáhá optimalizovat relativní vlhkost vzduchu (ideální v rozsahu 40–50 %). Nezbytnou podmínkou kvalitních systémů větrání jsou hygienické rozvody vzduchu s hladkým vnitřním zdravotně nezávadným povrchem.

Kvalitní systém řízeného větrání pamatuje na vysoce hygienické zdravotně nezávadné rozvody vzduchu stejně jako na designové mřížky a ventily, kterými se vzduch do místností přivádí a zase se odtud odvádí.

Úspora energie

Podle výpočtů dochází díky rekuperaci tepla až k 30–50% úspoře nákladů na vytápění. Teprve se systémy větrání mají vzduchotěsné izolace pláště budov a vzduchotěsná okna smysl, neboť odpadá nutnost větrat okny a lze pouze temperovat dovnitř proudící čerstvý vzduch na žádanou teplotu.

U větracích jednotek od firmy Zehnder je účinnost rekuperace tepla až 95 %, díky tomu lze dosáhnout úspory nákladů na vytápění 30 až 50 %.

Komfort

Díky řízenému systému větrání dochází k automatickému trvalému přívodu čerstvého čistého vzduchu do bytu. Systém umožňuje individuální nastavení větrání pro každou konkrétní místnost zvlášť. Výhodou je automatický odvod vlhkého vzduchu, pachů z kuchyně a WC, případně cigaretového kouře. Systém dále umožňuje volitelné předehřívání přiváděného vzduchu v zimě (zemním výměníkem, předehřívačem v jednotce, dohřevem vzduchu) a ochlazení v létě (zemním výměníkem nebo např. chladicí jednotkou Zehnder ComfoCool). Dochází tak k optimalizaci relativní vlhkosti vzduchu využitím entalpického výměníku (pouze u některých výrobců, např. Zehnder). Výsledkem je výrazně menší náročnost na úklid, neboť řízené větrání je bez průvanu, a tedy bez víření a usazování prachu. Řízené větrání vylučuje pronikání venkovního hluku do místnosti, které doprovází větrání oknem. Má jednoduché ovládání (automatický přednastavený režim nebo ruční volba ze 3–4 úrovní větrání), možné je i napojení na nadřazený inteligentní systém domu.Rozvody vzduchu jsou skryté v podlaze, ve stropním podhledu nebo vrstvě izolace, vidět jsou pouze výstupy pro přiváděný a odváděný vzduch, které mohou být zakryté jednoduchými ventily nebo designovými mřížkami.

Problémy s plísněmi, nízkou vlhkostí v zimním období a sesycháním dřevěných výrobků v interiéru odstraňují systémy řízeného větrání Zehnder s rekuperačními jednotkami vybavenými jedinečným křížovým protiproudým entalpickým výměníkem – výměníkem tepla nové generace. Ten dokáže rekuperovat nejenom teplo, ale taktéž vysoký podíl vlhkosti, a tak bez dodatečné elektrické energie optimalizovat relativní vlhkost vzduchu v rodinném domě nebo bytě.

Zachování hodnoty stavby

Systém větrání je investicí, která se vyplatí jak okamžitou úsporou nákladů na vytápění (viz bod 2), tak zachováním hodnoty domu/budovy po dlouhou dobu. Automatickým větráním s redukcí zvýšené vlhkosti se zamezí tvorbě plísní ve zdivu, vyloučí se škody způsobené vlhkostí. Pořízením větracích jednotek s entalpickým výměníkem se optimalizuje vlhkost a zabraňuje sesychání dřevěných výrobků v interiéru. Navíc umožňuje splnit podmínky pro zisk energetického průkazu.


Mřížky Zehnder s funkčním designem, které získaly cenu IF Design Award, slouží k zakrytí vývodů vzduchu v podlaze, stěně nebo stropu. V nabídce jsou v bílém nebo nerezovém provedení.

Foto: Zehnder

Ing. Jiří Štekr; Autor je vedoucí zastoupení pro ČR a SR ve společnosti Zehnder Group Czech Republic, s.r.o.

Článek byl uveřejněn v časopisu TZB HAUSTECHNIK.

Komentáře

Prepíšte text z obrázku do poľa. Ak nedokážete text rozoznať, kliknite na obrázok.

Další z Jaga Media