asb-portal.cz - Odborný portál pro profesionály v oblasti stavebnictví
Partneři kategorie

Technologické inovace pro FV systémy na veletrhu Intersolar 2010

03.06.2010
Společnost SMA Solar Technology AG představí na veletrhu Intersolar Europe 2010 (hala B4, stánek 230) mimo jiné nový střídač Sunny Tripower. Sunny Tripower již předtím získal na sympoziu “Fotovoltaická solární energie” v německém Staffelsteinu cenu za inovaci – za jedinečné technologie Optiflex a Optiprotect. Střídač Sunny Tripower velmi zjednodušuje instalaci velkých FV systémů. Je vybaven zcela novou funkcí Optiprotect pro zajištění bezpečnosti a bude k dostání ve výkonových řadách 10, 12, 15 a 17 kVA. Z dalších inovací, které společnost představí, je střídač Sunny Boy 3000HF z nové generace střídačů SMA s vysokofrekvenčním transformátorem. Flexibilita při projektování, mimořádná účinnost a jednoduchá instalace – to jsou charakteristické vlastnosti tohoto FV střídače, který bude k dostání od poloviny roku 2010. Třetím významným produktem společnosti SMA na veletrhu Intersolar bude nový střídač Sunny Central 800CP. Střídač Sunny Central 800CP může být nainstalován bez betonové stanice a nabízí maximální výkon na malé ploše. Tato nová řada střídačů s kompaktním vnitřním vybavením, inovační technologií a maximální účinností 98,7 % přinese mimo jiné výrazně nižší systémové náklady a jednodušší montáž na volných prostranstvích. Nové centrální střídače tak představují další milník ve vývoji technologií společnosti SMA. Kromě toho společnost SMA ohlašuje další inovaci v oblasti ostrovních systémů (“off grid”): s novou SMA technologií bude poprvé možné budovat hybridní FV systémy o velikosti až 300 kW.
Sunny Tripower: pět světových novinek v jednom FV střídači SMA
Kromě třífázového konceptu a účinnosti větší než 98 %, přináší střídač společnosti SMA Sunny Tripower také pět světových technologických novinek. Střídač je proto snazší na obsluhu, je bezpečnější a snižují se systémové náklady. Tento nový, třífázový multistringový střídač se vyznačuje zcela novou koncepcí Optiflex pro velmi flexibilní konfigurování FV systémů, dále pak celosvětově jedinečnou koncepcí vícenásobného zajištění bezpečnosti Optiprotect.

Technologie Optiflex představuje kombinaci extrémně širokého rozsahu vstupního napětí s asymetricky dimenzovaným multistringovým vstupem. I při přesně stanoveném počtu FV panelů nabízí Optiflex různé variace u délky stringů, takže střídač pracuje většinu doby s maximální účinností. Instalační technici tím ušetří značné množství času při projektování i montáži a provozovatelé FV systémů profitují z nižších systémových nákladů. Optiprotect je koncepce vícenásobného zajištění bezpečnosti, která byla poprvé realizována právě ve střídači Sunny Tripower: skládá se z inteligentní detekce chyby stringů, elektronické stringové pojistky a možnosti integrovat přepěťovou ochranu přímo uvnitř střídače (typ II). Střídač pak lze velmi snadno zapojit do systémů ochrany proti atmosférickému přepětí, jak je to předepsáno pro veřejné budovy a jak to také mohou vyžadovat pojišťovny. Celkově tak střídač Sunny Tripower zajišťuje maximální provozní bezpečnost FV systému. DC konektorový systém SUNCLIX navíc jako pátá inovace ještě dál výrazně zjednodušuje instalaci střídače.

Sunny Boy 3000HF: flexibilní, jednoduchý, mimořádně účinný
S účinností 96,3 % a celou řadou technologických inovací poskytuje střídač Sunny Boy 3000HF nejlepší hodnoty v této výkonové třídě s galvanickým oddělením. Ve fázi projektování přináší téměř neomezenou šíři možností. Díky širokému rozsahu vstupního napětí od 175 do 700 voltů se totiž vysoký počet FV panelů pokryje pouhými dvěma stringy. Snižuje to náročnost instalace, a tím také náklady. Pokud je nutné uzemnění, nabízí střídač Sunny Boy 3000HF vysoký komfort a flexibilitu: Pomocí jednoduchého zástrčného modulu, SMA „Plug-in Grounding“, může instalační technik provést uzemnění jednoduše a rychle.

Se svými pouhými 18 kilogramy váží nový střídač Sunny Boy HF přibližně polovinu toho, co srovnatelné modely s nízkofrekvenčním transformátorem. Vývojáři společnosti SMA znovu vylepšili i konfiguraci střídače: pomocí komunikační jednotky „Quick Module“ může instalační technik střídač konfigurovat, aniž by musel otevřít jeho kryt. Rychlou a snadnou instalaci kromě toho zajišťuje snadno přístupná oblast připojení s DC konektorovým systémem SUNCLIX a s konektorem na AC straně. Integrované rozhraní na střídači navíc umožňuje bezdrátovou komunikaci FV systému prostřednictvím technologie Bluetooth®. Tyto nové střídače budou kromě toho k dostání také ve výkonových řadách 2 a 2,5 kW – pro individuální návrh FV systému.

Sunny Central 800CP: maximální výkon na kompaktním prostoru
Nový střídač Sunny Central 800CP nabízí jak maximální výkon, tak také maximální účinnost na minimálním prostoru: je to první FV střídač, který kombinuje jmenovitý výkon 800 kVA s 98,7% účinností. Díky kompaktní skříni odolné proti povětrnostním vlivům je navíc možné střídač snadno přepravovat, bez problémů nakládat a instalovat na téměř jakémkoliv místě. Nové je rovněž inteligentní řízení výkonu: v kombinaci s koncepcí chlazení OptiCool podává střídač při teplotě okolí do 25 °C výkon plných 880 kVA v trvalém provozu – o deset procent víc, než je uvedený jmenovitý výkon. Střídač Sunny Central 800CP je první kompaktní FV střídač s výkonem nad 500 kVA pro venkovní použití, který splňuje nynější i budoucí technologické požadavky pro řízení distribuční sítě.

Zlatý hřeb: v celosvětovém měřítku unikátní funkce Optiprotect monitoruje případné výpadky až 1600 jednotlivých stringů. Používá se při tom inteligentní proces adaptace, takže odpadá časově náročná kalibrace. Ve srovnání s ostatními přístroji na trhu přináší střídač Sunny Central 800CP o cca 25 procent vyšší výkon – při současném snížení specifické ceny o přibližně 25 procent. Celkově se tak dosáhlo efektivního snížení systémových nákladů – a zároveň maximalizace výkonu střídače. Společnost SMA zde důsledně sleduje svou strategii vývoje, která spočívá v integraci maximálního výkonu a nejnovějších technologií v co možná nejkompaktnějším provedení. Tím, že odpadá jakákoliv potřeba externích komponent a zvyšuje se účinnost, snižují se systémové náklady, zjednodušuje se instalace a zvyšuje se energetický výnos.

Nová technologie “off grid”: ostrovní systémy až do 300 kW

Vedle inovací v oblasti FV systémů připojených k rozvodné či distribuční síti ohlašuje společnost SMA také další novou technologii v oblasti ostrovních systémů. Díky nově vyvinuté technologii SMA a integrované skříni Multicluster-Box 36 bude poprvé možné budovat hybridní FV systémy o velikosti až 300 kW. Společnost SMA tak provedla další velký krok k poskytnutí energie z obnovitelných zdrojů do oblastí vzdálených od rozvodné sítě. Poprvé tak mohou být naistalovány rozsáhlé ostrovní systémy bez pomoci drahých externích odborníků – instalaci, konfiguraci a údržbu lze provádět přímo na místě pod vedením vyškolených pracovníků a s minimálními nároky na instalaci. Společnost SMA tím nejen efektivně snižuje systémové náklady a nároky na instalaci, ale také významně přispívá ke zvyšování kvality života v odlehlých venkovských regionech vzdálených od rozvodné sítě. Nová technologie SMA se navíc vyznačuje pevnou a odolnou konstrukcí, mimořádně snadným servisem a údržbou. Díky nové koncepci lze nyní instalovat velké samostatné systémy buď najednou, až do výkonu 300 kW, nebo je postupně zvětšovat a přizpůsobovat FV systém rostoucím požadavkům na dodávku elektrické energie.

FV střídače Sunny Tripower, Sunny Boy 3000HF a Sunny Central 800CP budou k dostání od poloviny roku 2010. Nová technologie pro ostrovní systémy (“off grid”) bude pravděpodobně k dispozici od 3. čtvrtletí roku 2010.

Více informací naleznete na našich stránkách www.SMA-Czech.com.

Navštivte nás od 9. do 11. června 2010 na veletrhu Intersolar Europe 2010 (hala B4, stánek 230).

Kontakt pro média:

SMA Czech Republic
Šárka Vlasáková
Radlická 740/113d
158 00 Praha 5
Česká republika
Tel.: +420 235 010 407
E-mail: Sarka.Vlasakova@SMA-Czech.com
www.SMA-Czech.comKomentáře

Prepíšte text z obrázku do poľa. Ak nedokážete text rozoznať, kliknite na obrázok.

Další z Jaga Media