asb-portal.cz - Odborný portál pro profesionály v oblasti stavebnictví
Partneři kategorie

Severní moře jako obrovská elektrárna

26.04.2010
Energetickou budoucností Evropy by mohlo být Severní moře. Vlády devíti zemí kolem Severního moře plánují výstavbu obrovské energetické sítě za 30 miliard eur, která propojí různé systémy obnovitelné energie.
Prostřednictvím sítě, která propojí větrné turbíny na severním pobřeží Skotska se solárními panely v Německu a elektrárnami využívajícími pohyb vln u pobřeží Belgie a Dánska, má být při výrobě energie z obnovitelných zdrojů odstraněn argument „nepředvídatelnosti“. Propojenou sítí je možné přepravovat elektrický proud pomocí podmořského kabelu napříč kontinentem bez ohledu na to, jestli elektřina pochází z větrných elektráren ve Skotsku nebo v Dánsku. Do projektu má být například včleněna soustava větrných elektráren s výkonem vyšším než 100 GW. To odpovídá přibližně jedné stovce uhelných elektráren a přibližně jedné desetině spotřeby elektřiny Evropské unie.

Propojení s norskými vodními elektrárnami
Začleněním velkých vodních elektráren v Norsku pak bude mít tato síť k dispozici záložních 30 gigawattů. Zde by mohla být energie akumulována v době nízké potřeby. V budoucnu by navíc mohla být síť v Severním moři propojena s plánovanými solárními elektrárnami v severní Africe. Severní moře je samo o sobě považováno za energetickou oblast budoucnosti, avšak jeho zapojení do obří sítě je považováno za energeticky ještě mnohem
zajímavější.

Předpokládané investice
Obnovitelné zdroje energie – především větrné parky na volném moři – se často nacházejí daleko od míst, kde je elektřiny zapotřebí. Jako smysluplné se proto jeví vytvoření takovéto velké propojené sítě; jsou o tom přesvědčeni odborníci jako např. John Wilkes z asociace European Wind Energy Association. Náklady na takovou síť by podle odhadů činily do roku 2025 přibližně 15 až 25 miliard eur. V této ceně je zahrnuto 6 000 kilometrů kabelů. Podle výpočtů asociace EWEA se ale náklady pohybují spíše směrem k hodnotě 30 miliard eur.

O realizaci projektu právě probíhají jednání v rámci jednotlivých zemí i EU.

Zdroje a foto: Pressetext.de, Siemens

Komentáře

Prepíšte text z obrázku do poľa. Ak nedokážete text rozoznať, kliknite na obrázok.

Další z Jaga Media