Brána do světa energetických úspor

Brána do světa energetických úspor

Partneři sekce:

Stále rostoucí ceny za energii jsou ožehavým tématem jak v domácnostech, tak i ve výrobní sféře. Čím dál více podniků hledá způsoby, jak zajistit vysoký výkon a přitom ušetřit za energii, která ve velkých společnostech představuje zásadní a neopomenutelnou položku v rozpočtu.

Vedení společnosti SAPELI ve svých dlouhodobých plánech předpokládalo zvyšování energetických potřeb, a proto hledalo adekvátní opatření, jak zajistit snížení nákladů při výrobě. Jedním z konkrétních příkladů snižování nákladů na energie v SAPELI je investice do moderního systému řízení odsávání ECOGATE, který se uplatňuje při odsávání pilin při obrábění dřeva.

Klady systému ECOGATE prozatím oceňuje výrobní hala SAPELI ve Starých Horách, kde po prvních zkušebních fázích zapojili technicky náročného pomocníka do plného provozu již v roce 2004 a účinně tak optimalizovali odsávání vzniklých odpadů. „Dlouhodobější sledování ukázala, že úspory mohou představovat až 50 % elektrické energie spotřebované ve výrobě, což je v dosažených objemech odsávání prachu velmi kvalitní a uspokojivý výsledek“, pochvaluje si Ing. Václav Bradáč, technický ředitel SAPELI, a.s.

Průlomový je hlavně princip, na kterém ECOGATE funguje. Vysoce výkonný počítač dokáže v reálném čase přesně vyhodnotit, jak vysoký výkon v daný okamžik odsávací systém potřebuje. kdy je zapotřebí vyvinout co největší výkon při odsávání. „V praxi to znamená, že dokáže na základě vydaných signálů z jednotlivých strojů vyhodnotit momentální skutečnou potřebu odsávání. Nedochází tedy ke zbytečně nasazenému výkonu, pokud konkrétní stroj zrovna neobrábí. Řídící jednotka ve spolupráci s čidly a ventilačními klapkami instalovanými u všech strojů připojených k odsávání, automaticky otevírá (nebo uzavírá) odsávací potrubí u právě pracujících strojů. Výkon se tedy zvyšuje úměrně otevřeným klapkám“, vysvětluje způsob fungování Petr Dědek, projektový manažer SAPELI.

Další nesporně důležitou výhodou tohoto systému je i eliminace velkého nárůstu v odběru proudu při započetí pracovní směny. „V minulosti začaly všechny stroje pracovat ve stejném okamžiku a vznikala tak velká špička ve spotřebě. I tohoto jsme se zavedením systému zbavili, neboť frekvenční měnič zajistí plynulé nabíhání a zároveň hlídání časové prodlevy mezi startujícími motory“, uvádí dále Ing. Bradáč a pro úplnost ještě dodává: „Tím, že systém hlídá postupné nabíhání strojů, můžeme dodržovat i nasmlouvané maximum odběru energie, které máme ujednané s dodavateli.“

Vzhledem ke stálému růstu cen za energii se ukazuje, že rozhodnutí SAPELI je cesta správným směrem a společnost se tak řadí k těm, které mají zájem šetřit životní prostředí a co nejvíce minimalizovat energetické odběry.

Zdroj: SAPELI, a. s.