Co jste nevěděli o světlovodech?
Galerie(2)

Co jste nevěděli o světlovodech?

Partneři sekce:
  • Prefa

Přirozené denní světlo lze do domova přinést i jiným způsobem, než za pomoci okna. Technologie v oblasti stavebních konstrukcí postupují rapidně kupředu. V následujícím článku se zaměříme na časté mýty a dezinformace o světlovodech.

Světlovody mají jedinou funkci

Toto tvrzení už dnes neplatí. Díky technologickému posunu mohou světlovody zároveň sloužit i jako prostor pro umístění ventilačního potrubí. Využití se přímo nabízí. Např. v koupelnách či sklepních prostorech. V případě, kdy si potřebujete přisvítit i za venkovní tmy, je možné umístění LED diod do difuzéru. Ten zajistí rozptýlení energeticky stále nenáročného, a přesto intenzívního světla do místnosti. Umožňují tak sloučit osvětlení do jediného designového prvku.

Řešení pouze pro šikmé střechy

Pryč jsou časy, kdy existovaly světlovody pouze pro šikmé střechy o sklonu 15-60°. V dnešní době je možné je montovat i na střechy rovné. To zároveň umožňuje užití rovných tubusů pro kvalitnější přenos světla na další vzdálenost (v extrémních případech až 20 m). Obecně platí, čím méně lomů, tím více kvalitního světla.

Intenzita světla se dá regulovat

Samozřejmě si nemůžete vyrobit více světla, než nám Slunce poskytne. Regulaci světla ale oceníte v případě, kdy chcete světlovody využít k prosvětlení např. promítacích sálů nebo ložnic a dětských pokojíčků, tedy prostor, kde je konstantní svit v nežádoucích (nočních) hodinách nežádoucí. Na dálku ovladatelné elektro-mechanické klapky umožní snadnou regulaci intenzity světla.

Světlovod si namontujete i sami

Ano, skutečně. Na rozdíl od montáže střešního okna, jež je technicky poměrně náročná, zvládne montáž světlovodu téměř kdokoliv. Výrobci většinou poskytují detailní návody a umožňují tak koncovým zákazníkům další snížení nákladů. To činí světlovody obecně levnější a operativnější variantou k prosvětlení domácnosti.
–>–>