Architektonické výzvy: Zdravá střecha
Galerie(9)

Architektonické výzvy: Zdravá střecha

Partneři sekce:
  • Prefa

Střecha chrání dům (i nás) před rozmary přírodních živlů. Není proto od věci hýčkat si tuto specifickou konstrukci všemi dostupnými prostředky. Účel střechy ale není pouze funkční. Její estetická stránka je nezanedbatelnou součástí architektonické kompozice domu. Jak spojit estetiku a funkčnost výběrem vhodných střešních komponentů?

Proti přehřívání podkroví

Nová generace střešních tašek Bramac STAR je opatřena vrstvou vysoce probarveného mikrobetonu, která zaplní všechny nerovnosti a vytvoří hladký povrch. Vrstva mikrobetonu je přetažena i přes celou plochu předního řezu tašky.

Technologie zvyšuje ochrannou schopnost a odolnost krytiny před extrémními vlivy počasí a zajišťuje dlouhodobou stabilitu její původní barevnosti. Speciální, do povrchu integrované pigmenty odráží třikrát více infračerveného záření než běžné tašky a snižují teplotu na spodní straně tašek až o deset stupňů.

V provedení STAR nabízí Bramac dva profily střešních tašek – Classic a Tegalit. Zatímco Classic představuje nejprodávanější profil se symetrickým zvlněním, pro Tegalit jsou typické čisté linie a moderní pojetí. Minimalismus betonové tašky Tegalit koresponduje se současnými architektonickými trendy.

Technologie STAR má pro střešní krytinu nejen praktický význam, ale také jí propůjčuje atraktivní vzhled. Barevný design betonových tašek STAR byl navíc nedávno rozšířen o nové odstíny včetně exkluzivních metalických barev. Profil Classic je aktuálně nabízen v pěti barevných provedeních: ebenově černá, terracotta, kaštanová, mocca metalic a granit metalic. Střešní taška Tegalit STAR se vyrábí v odstínech červenohnědá, ebenově černá, zinkově šedá, terracotta a granit metalic.

Betonové tašky STAR jsou součástí unikátní skladby střešního pláště Bramac Cool, která snižuje teplotu v podkrovních místnostech v horkých letních dnech. Jeho jednotlivé složky zabraňují pronikání tepla do podkroví, aniž by přitom ztrácely svou izolační schopnost. Střecha Bramac Cool se skládá ze tří prvků: svrchní část tvoří střešní tašky vyráběné technologií STAR. Pod nimi se nachází vysoce reflexní fólie Clima Plus 2S, která odráží infračervené záření.

Posledním prvkem doporučené skladby je nadkrokevní tepelná izolace Bramac Therm, která důkladně izoluje střešní plášť, nedochází tak k úniku tepla tepelnými mosty. Systém Bramac Cool udržuje v podkroví během horkých dnů příjemné klima a snižuje teplotu až o sedm stupňů. Přináší tak úspory za energii vynaloženou na přitápění a klimatizaci.

Zdroj: Bramac

Rekonstrukce šikmé střechy

Noví majitelé staršího rodinného domu v Jižních Čechách během první zimy zjistili, že v tomto období musí topit na vysokou teplotu, přesto je v domě stále chladno. Během letních měsíců bylo klima také velmi nekomfortní. Rozhodli se tudíž pro výměnu krytiny a doplnění tepelné izolace. Pokrývačská firma provedla kontrolu stávající skladby a zjistila, že střešní plášť je bez zateplení.

Zateplena byla stropní konstrukce pod stropem čtyřmi centimetry skelné vaty a heraklitem. Na stropě byla volně položená skelná vata v tloušťce cca 12 cm. Vata byla vlhká a bylo zřejmé, že dochází k zatékání, či odkapům vody na teplenou izolaci. Po demontáži staré střešní krytiny se ukázalo, že chybí kontralatě, které zajišťují ventilaci pod krytinou.

Pokládka krytiny

Pokládka krytiny

Pokrývačská firma Střechy Bohemia, s. r. o., se obrátila s žádostí o pomoc ve věci návrhu tepelné izolace na technický servis společnosti Puren. Nová skladba zateplení byla zvolena následujícím způsobem: parozábrana běžného typu pod krokvemi, skelná vata tl. 160 mm mezi krokvemi a PIR izolace – Puren PLUS s oboustranným flísem a integrovanou doplňkovou hydroizolační vrstvou se samolepicími přesahy nad krokvemi tl. 80 mm.

Došlo také k novému osazení střešních oken. Nové zateplení střechy s prostupem tepla 0,16 W/m2 . K splňuje doporučené hodnoty pro nízkoenergetický dům dle ČSN 73 0540 Tepelná ochrana budov. Nová skládaná pálená krytina na latích má zajištěno odvětrání ventilační mezerou 40 mm pod krytinou. Kontralatě jsou správně podtěsněny.

Potvrdilo se, že je nutné vždy před zahájením rekonstrukce střechy provést ověření stávajícího stavu a vyhodnotit jeho tepelně-technický stav. Dodatečné doplnění tepelné izolace ke stávající konstrukci bez komplexního posouzení může vést ke zvýšení vlhkosti ve střešním plášti. Popsaná stavba je vzorovým příkladem spolupráce mezi pokrývačskou firmou a dodavatelem tepelných izolací.

Zdroj: Puren

Plochá taška pro moderní architekturu

Současným architektonickým trendům a nárokům na funkčnost odpovídá střešní taška KMB ROTA od společnosti KM Beta. Hladký povrch a lesklé černé provedení působí esteticky, zároveň je taška odolná vůči veškerým rozmarům počasí a vydrží tak v perfektním stavu dlouhá léta. Stejně jako další produkty KM Beta – tradiční střešní tašky KMB BETA a KMB HODONKA – je také nová taška vyráběna osvědčenými technologiemi z ryze českých materiálů.

Taška KMB ROTA je určena pro krytí šikmých střech se sklonem od 15 do 90° a její použití není omezeno nadmořskou výškou. Vyznačuje se hladkým povrchem a nová úprava speciálním akrylátovým nástřikem jí pomáhá lépe odolávat povětrnostním vlivům. KMB ROTA se vyrábí pouze v černé barvě v lesklém provedení Briliant. Díky svému tvaru se hodí například pro moderní stavby minimalističtějšího rázu.

Důmyslné profilování rubové strany tašky zajišťuje vysokou pevnost i při prodlouženém, plochém tvaru krytiny. Toto řešení současně umožňuje rychlejší pokládku. Na jeden metr čtvereční střechy je potřeba jen osm kusů tašky KMB ROTA. Výsledkem využití novinky je též vyšší těsnost střechy díky menšímu počtu spár a nižší hmotnost na metr čtvereční. Kromě základního typu tašky je pak v nabídce také celá řada doplňků k řešení různých funkčních a prostupových požadavků.

Zdroj: KM Beta

Realizace v extrémních podmínkách

„Stavět v náročném horském terénu vyžaduje perfektní choreografii,“ říká architekt Jaques Félix-Faure z ateliéru C 17-Architekten o svém třetím alpském projektu Refuge de L´Aigle. Osobitý vzhled francouzského útočiště pro horolezce byl vytvořen pomocí střešních a fasádních panelů FX.12 od společnosti PREFA Aluminiumprodukte. Ta se na stavby v náročných horských podmínkách specializuje.

Nadmořská výška 3450 m, rychlost větru dosahující i 215 km/h, teplotní rozdíly až 40 °C a extrémní sněhová zátěž… Rekonstrukce boudy Refuge de L´Aigle, postavené v roce 1911 na vrcholu La Meije v přírodním parku Écrins, vyžadovala od celého realizačního týmu maximální preciznost a špičkové provedení jednotlivých prací.

Architekt Jacques Félix-Faure, je sám vášnivým horolezcem, takže při práci na rekonstrukci chaty mohl dokonale skloubit práci i svého koníčka. Byl to právě Félix-Faure, kdo přišel s nápadem ponechat staré prvky a obklopit je moderní přístavbou, která se postará o lehký vizuální kontrast.

Na vnější obložení a střechu byly použity PREFA fasádní panely FX.12 ve světle šedém provedení P.10. „FX.12 je jediný výrobek, který odolá extrémním denním a nočním teplotním rozdílům a její výrobce, společnost PREFA Aluminiumprodukte, má jako jediná tak rozsáhlé zkušenosti s realizací a vybavením podobných projektů ve vysokohorském prostředí,“ dodává Félix-Faure.

Technické parametry FX.12:

Materiál:    hliník s dvouvrstvým vypalovaným lakem, tloušťka 0,7 mm
Rozměry:    1400 x 420 mm a 700 x 420 mm
Hmotnost:    2,4 kg/m2
Barvy P.10:    tmavě hnědá, antracitová, cihlově červená, tmavě červená, mechově zelená, světle šedá, bílá, oříšková, žíhaná hnědá, písková, břidlicová

Zdroj: Prefa Aluminiumprodukte

Článek byl uveřejněn v časopisu ASB 2/2017.