BIM Content 2

BIM Contente v oblasti oken od REHAU

Partneři sekce:

Projektování staveb v rámci BIM (Building Information Modeling) už dnes není ani v českých poměrech nic nového. Vytvoření virtuálního 3D modelu budovy, který obsahuje informace ze všech odvětví plánování, výstavby a později i správy budovy, jednoznačně usnadňuje předávání informací v rámci různých profesí.

S takovým přístupem jde ovšem ruku v ruce naprostá nutnost definovat a modelovat veškeré části budovy precizně a přesně tak, jak vypadají v reálu – tedy zadat přesné specifikace všem použitým prvkům. Někteří výrobci se snaží tuto práci projektanta usnadnit tím, že vytvářejí knihovny svých produktů. REHAU si stanovil nemalý cíl vyprodukovat do konce roku 2019 celosvětově fungující platformu pro veškeré své produkty v odvětví oken. Kromě vlastních modelů se aktivně zapojil i do tvorby standardů, které by měly časem vytvořit jednotný formát po celém světě a posunout tak BIM do další fáze.

Prvky BIM Content pro tři největší hráče na trhu

REHAU rozdělil vývoj tzv. BIM Content do více fází. Prvním výstupem je okenní systém REHAU GENEO, který spatřil světlo světa v červnu letošního roku. Je optimalizovaný pro tři největší BIM softwary na trhu – tedy Revit od Autodesku, Archicad od Grafisoftu a Allplan od výrobce Nemetschek, které pokrývají 80 % trhu.

Aby uživatelům usnadnil aktualizaci svých prvků, je na domovské stránce výrobce ke stažení PlugIn, který provádí automatické aktualizace. Protože by byl BIM Content příliš velký a s modelem by se nedalo rychle a efektivně pracovat, vyčlenil REHAU některé informace, které běží na pozadí a snižují velikost celého Contentu na cca 1 GB.

BIM Content 1

Propojení plánovacího a výrobního softwaru

Jeden prvek je univerzální pro celý systém různých typů otevírání oken a opět se tak snižuje rozsah nutných downloads. Některé parametry si uživatel volí z pevné nabídky (barva, počet dělících prvků, druh otevírání), některé může zadávat ručně (velikost, U, R).

Možnost realizace se prověří na pozadí, k validaci postačí stisknout jedno tlačítko, které v případě nesmyslného zadání ukáže uživateli, co je špatně. Prvním krokem k vytvoření knihoven kompletního okenního sortimentu od REHAU se stal výše zmíněný okenní systém GENEO, svých BIM Content prvků se ale v dohledné době dočkají i okenní systémy SYNEGO, Nordic Design a Aralya.

Proč používat tyto konkrétní produkty místo univerzálních prvků, které obsahují ve své standardní nabídce zmiňované softwary? Výsledkem používání konkrétních prvků od konkrétních výrobců by měla být možnost přesných výpočtů, určení ceny, dodací lhůty a způsobu montáže, která by zprostředkovala propojení plánovacího a výrobního softwaru a usnadnila tak další část procesu plánování a výstavby budov.

Nemalou pomocí pro projektanta je právě i funkce validace jím zvoleného okenního otvoru, která mu ihned potvrdí, zda jde takový okenní prvek vůbec vyrobit.

Více informací www.rehau.cz

BIM Content 3

ZDROJ: PR článek společnosti REHAU, s.r.o.