Zateplete dům chytře a ekologicky
Galerie(3)

Zateplete dům chytře a ekologicky

Partneři sekce:

Ekologie je v kurzu. A společenská debata o dopadech na životní prostředí se nevyhýbá ani stavebnictví. Vhodné zateplení domu patří ke způsobům jak přírodě ulehčit. Jak si stojí konvenční zateplovací materiály ve srovnání s těmi alternativními?

V celkovém měřítku je použití přírodních zateplovacích materiálů stále zanedbatelné. Přesto ale zažívají v posledních letech v Česku boom. K těm nejpoužívanějším řadíme slámu, hobru (dřevovláknité desky), izolační desky z konopí nebo ovčí vlny. Ne každý chce ale bydlet v domě obloženém balíky slámy. Vedle klasických izolačních materiálů jako je polystyren nebo minerální vata se často používá i stříkaná PUR pěna. Inteligentní materiál, který svými vlastnostmi předchozí jmenované hravě předčí. Můžeme jej označit za ekologický?

Úspora energií

Prvním argumentem je úspora při vytápění. Pěna s uzavřenou buněčnou strukturou má ve srovnání s ostatními materiály nejnižší součinitel tepelné vodivosti – přesně 0,027 W / (m*K). V praxi to znamená, že snížíte spotřebu energií třeba až o 50 %. Ušetříte nejen svoji peněženku, ale také životní prostředí. Návratnost investice do pěnové izolace je průměrně 5 let, z těchto důvodů je „chytrý“ materiál častou volbou při výstavbě pasivních a nízkoenergetických domů.

Minimum odpadního materiálu

Šetrný je i způsob aplikace stříkané pěny, která se nanáší nástřikem. Díky tomu nevzniká žádný stavební odpad a odpadá nutnost jeho vývozu na skládku. Na všudypřítomné odřezky minerální vaty nebo kuličky polystyrenu poletující po okolí jednoduše zapomeňte. Aplikace je velmi rychlá a čistá. Proto šetří přírodu i čas a náklady na úklid. A taky zkracuje dobu zprovoznění domu.

Zateplete jednou a navěky

Další předností PUR pěny je její trvanlivost. Buďte si jisti, že její unikátní vlastnosti vám budou sloužit po celou dobu užívání domu. Izolační materiál nijak nemění svůj tvar ani vlastnosti – nesesedá ani neřídne. Nehrozí proto vznik mezer, trhlin a tepelných mostů, jak je tomu u jiných izolací. Další nespornou výhodou je zdravotní nezávadnost. Pěna slouží i jako hydroizolace a zabraňuje proto vzniku plísní. Snižuje také prašnost a hlučnost. V porovnání s minerálními či skelnými vlákny také nedochází k jejímu uvolňování do ovzduší a dráždění dýchacího systému.

Náš verdikt? V porovnání s ryze přírodními materiály je PUR pěna stále méně ekologickou volbou, přesto se však za svůj environmentální dopad rozhodně nemusí stydět.

ZDROJ: PR článek společnosti Chytrá pěna HS Group s.r.o.