asb-portal.cz - Odborný portál pro profesionály v oblasti stavebnictví
Partneři kategorie

Obchodní centrum Arkády

10.09.2008
Přímo v centru Pankráce, kde dříve stála tržnice, která v průběhu času ztratila své využití, se dnes staví nové obchodní centrum. Život stavbě vdechly společnosti Unibail-Rodamco a ECE Projektmanagement Praha s.r.o. ve spojení se společností Spoj projekt. Stavební ruch započal v červnu roku 2007 a skončit by měl na podzim tohoto roku, kdy do budovy obchodního centra Arkády vstoupí první zákazníci.  Na stavbu obchodního centra bylo použito celkem 20 000 m2 izolace do sádrokartonových příček, která ochrání návštěvníky nejen před výkyvy venkovních teplot. 

Tým projektantů ve spolupráci s předním světovým architektem Richardem Meyerem dostal za úkol vytvořit budovu, která se po architektonické stránce přizpůsobí modernímu stavebnímu stylu celé zastavěné oblasti. Velké prosklené plochy vytvářejí dojem otevřenosti a galerie díky nim získává lehký a vzdušný ráz. V budoucnu se vedle centra Arkády Pankrác plánuje stavba administrativní budovy s flexibilními a moderními kancelářskými prostory.

Vlastní objekt tvoří trojpodlažní železobetonový skelet o celkové prodejní ploše 45 000  m2, který nabízí velkou variabilitu využití prostoru. Nákupní galerie nabídnou 140 nových obchodů, součástí komplexu je i 1 100 parkovacích míst. Aby se zákazníci i obchodníci cítili v prostorách bezpečně a komfortně, byla jako akustická izolace vnitřních sádrokartonových  příček v celém objektu zvolena novinka v sortimentu Knauf Insulation – izolace Decibel (TI 140), která výrazně přispívá k neprůzvučnosti konstrukce. Pro bezpečí návštěvníků v požárně nebezpečných prostorech, jako jsou únikové cesty nebo schodiště, byl jako zvuková i požární izolace použit výrobek Nobasil MPE – čedičová vata se zvýšenou požární odolností v konstrukci.

Produkt Decibel (TI 140) byl původně společností Knauf Insulation vyvinut jako izolace příček (šíře role 624 mm) se zlepšenými akustickými parametry, což se beze zbytku povedlo. Akustické testy provedené ve spolupráci s firmou Knauf potvrzují zvýšený izolační účinek produktu. Navíc se ukázalo, že materiál má vysokou pružnost, což zajišťuje vynikající zpracování a zlepšené tepelně izolační parametry. Z tohoto důvodu se používá i pro další aplikace, například izolace mezi krovy, a Knauf Insulation jej nabízí i v šíři role 1200 mm. Výhodou použité izolace je i snížení nákladů na vytápění redukcí tepelných ztrát stěnami  a střechou (tepelná vodivost je 0,040 W /m.K).

   

Na vnější plášť budovy o rozloze cca 4000 m2 byla použita izolace Nobasil FKD, také  z portfolia Knauf Insulation. Tento typ minerální vlny je určen pro tepelnou, zvukovou a protipožární izolaci fasád. Deska Nobasil FKD má nízký součinitel tepelné vodivosti a vynikající izolační vlastnosti.  Je nehořlavá, absorbuje dopadající zvukovou energii a splňuje řadu dalších podmínek na kvalitní a odolný materiál. Tloušťka produktu je od 20 – 160 mm, šířka 600 mm, délka 1000 mm.

Do otevření dalšího obchodního centra, zbývá již jen pár měsíců. Lze říci, že má ambice stát se výraznou dominantou v centru jednoho z největších pražských obvodů Pankrác.

ARKÁDY PANKRÁC, PRAHA

Popis stavby: Stavba obchodního centra
Investor: Unibail-Rodamco a ECE Projekt management
Místo stavby: Praha
Autoři projektu: ECE Projektmanagement Praha s.r.o.  ve spolupráci s Richardem Mayerem a společností Spoj projekt
Začátek stavby: červen 2007
Plánované ukončení stavby: podzim 2008
Podlažní plocha: 45 000 m2 ( 3 podlaží)
Izolace Knauf Insulation: Decibel (TI 140), Nobasil FKD


Zdroj: Knauf Insulation ČR

Komentáře

Prepíšte text z obrázku do poľa. Ak nedokážete text rozoznať, kliknite na obrázok.

Další z Jaga Media