asb-portal.cz - Odborný portál pro profesionály v oblasti stavebnictví
Partneři kategorie

POROTHERM 36,5 Ti – cihla plněná perlitem!

20.05.2008
Energeticky úsporné bydlení je trendem dneška. Rostoucí ceny energií vedou stavebníky k hospodárnosti již při plánování výstavby. Přednost proto zaslouženě dostávají materiály, které již samy o sobě nabízejí výjimečné tepelněizolační vlastnosti a umožňují vznik bydlení s minimálními nároky na energie určené na vytápění. POROTHERM 36,5 Ti patří do kategorie zcela nových speciálních broušených cihel s vnitřní perlitovou výplní. Spojuje v sobě výhody masivního cihelného zdiva a zdiva s tepelnou izolací, a zároveň s tím dovoluje domu dýchat. Stavebníkům přitom nabízí stejně vysokou životnost stavby jako v případě klasického cihlového zdiva. Vzhledem k použité technologii výroby a vlastnímu složení cihly se jedná o zcela ekologický výrobek.

POROTHERM 36,5 Ti je naprosto nový typ cihly. Jak napovídá zkratka „Ti“ za názvem, jedná se o první cihlu ze sortimentu výjimečných tepelněizolačních cihel, které jsou vyplněny perlitem již při výrobě. Spolu s klasickou celou cihlou na trh vstupuje i doplňková cihla POROTHERM 36,5 ½ Ti, jež je určena pro ukončování stěn.

Díky jedinečné kombinaci keramiky a využití perlitu coby přírodního tepelněizolačního materiálu vznikl výrobek, který má vlastnosti zdiva s tepelnou izolací, avšak umožňuje domu „dýchat“. Zároveň s tím však nabízí i dostatečnou pevnost a jen minimální nasákavost. Účinně tak přispívá k vytvoření podmínek pro zdravé bydlení a je zárukou dobré investice.

Úspory energií na vytápění

Cihla POROTHERM 36,5 Ti je určena pro realizaci energeticky úsporných rodinných domů. Její rozměry 24,8 x 36,5 x 24,9 cm umožňují snadné a rychlé stavění. Kombinace spojení na pero a drážku a zároveň způsob zdění na tenkou spáru při tloušťce ložné spáry 1 mm výstavbu urychlují, zpřesňují a vzhledem k minimální spotřebě malty i zlevňují.

Vynikajícími vlastnostmi se vyznačuje již jednoduchá, oboustranně omítnutá stěna z cihel POROTHERM 36,5 Ti, kdy součinitel prostupu tepla U je 0,23 W/(m2•K). Ve srovnání s tím: pokud by tuto hodnotu měla mít masivní dřevěná stěna, musela by dosahovat tloušťky 54 cm.

Hodnota tepelného odporu dosahuje v případě stěny z POROTHERMU 36,5 Ti (tloušťka zdiva 36,5 cm, použití omítkového systému POROTHERM) hodnoty R = 4,3 m2•K/W. Pevnost cihel 7 MPa zaručuje vysokou únosnost zdiva a umožňuje vznik náročných architektonických projektů. Cihly jsou vhodné i pro výstavbu vícepatrových rodinných domů.

Více prostoru pro bydlení

POROTHERM 36,5 Ti je vybaven vnitřní perlitovou výplní. Díky tomu zdivo disponuje vynikajícími schopnostmi již ve svém základním provedení při využití tepelněizolačních omítek POROTHERM TO. Není ho proto nutné doplňovat žádnou další izolací. Kromě toho tyto masivní cihlové stěny zaručují i vysokou protihlukovou ochranu (Rw = 45 dB). Zdivo z cihel POROROTHERM 36,5 Ti je žáruvzdorné a vyhovuje nejvyšším požadavkům požární ochrany. Vzhledem k uložení perlitové izolace přímo uvnitř cihly je životnost celé stavby stejně vysoká jako v případě klasického cihlového zdiva.

Nová cihla tak přináší úspory nejen v samotných nákladech na materiál, rychlosti a nenáročnosti výstavby, ale zejména šetří energie při samotném bydlení. Cihlové stěny z POROTHERMU 36,5 Ti naplňují požadavky vyhlášky o energetické náročnosti budov. Díky minimální šířce zdiva také poskytují více prostoru pro bydlení.

Zdivo (takřka) bez malty

Cihly POROTHERM 36,5 Ti jsou přesně zabroušeny na výšku 249 mm. Tato úprava umožňuje provádět ložné spáry o tloušťce pouhý 1 mm.

Oproti nebroušeným blokům zaručuje uvedené řešení snížení pracnosti zdění až o 25 %, úsporu malty pro zdění o 84 %. Dále nabízí zásadní snížení technologické vlhkosti vnesené do stěny při zdění a následné rychlejší vysychání zdiva, odstranění dílčích tepelných mostů, které představují ložné spáry mezi jednotlivými vrstvami cihel z obyčejné malty a v neposlední řadě také minimum úklidových prací.

Cena cihel POROTHERM 36,5 Ti v m2 zdiva je 2 144 Kč. Při nákupu cihel obdrží stavebníci zdarma i speciální maltu pro zdění. Nanášecí soupravu (maltovací vozík), která je pro zdění na tenkou spáru potřebná, si mohou na vyžádání zapůjčit u technických poradců společnosti Wienerberger. K dispozici zde je také další technická podpora, například při zakládání staveb.


Více informací na www.porotherm.cz.

Komentáře

Prepíšte text z obrázku do poľa. Ak nedokážete text rozoznať, kliknite na obrázok.

Další z Jaga Media