asb-portal.cz - Odborný portál pro profesionály v oblasti stavebnictví
Partneři kategorie

Podlaha s vytápěním i do vlhkých prostor

05.10.2011
V minulém ročníku jsme vás již informovali o produktu CEMFLOW ze strany výrobce, společnosti Českomoravský beton, a. s. – HeidelbergCement Group. Současné trendy napovídají, že tento nový technologický přístup si už našel své místo a oblibu u projekčních kanceláří a stavebních firem nejenom v případě realizací nové bytové a občanské výstavby, ale i při rekonstrukcích starých budov.
Dosáhnout samonivelizačních vlastností cementového potěru je velmi složité. Mnoho výrobců se ve snaze nabídnout samonivelizační cementový potěr, uchyluje k výrobě a distribuci potěru, jehož tekutosti je dosahováno přidáním většího množství vody, což spolu s nevhodným složením směsi vede ve svém důsledku k vysokým hodnotám smrštění. Nalitá podlaha sice vypadá po nalití krásně rovně, ale po několika dnech téměř vždy dochází k výrazné tvorbě trhlin a deformací miskovitého tvaru (zvedání rohů potěru). Nezřídka se tyto deformace objeví i několik týdnů, či dokonce měsíců po nalití. Přímé škody, jež takto vznikají, jsou jen zlomkem škod, které vznikají stavební firmě, která kvůli tomu nedodrží termín předání díla.

Litý cementový potěr CEMFLOW je díky unikátní receptuře objemově stálý, s maximální hodnotou smrštění 0,5 mm/m při zachování vysoké tekutosti směsi. Zjednodušeně řečeno, CEMFLOW v sobě spojuje aplikační výhody anhydritového potěru s výhodami cementových výrobků.

Dalšími výhodami jsou zejména použití v prostorech s možným nárůstem vlhkosti, ale také možnost pokládat nášlapné vrstvy dříve než v případě anhydritových potěrů. V ČSN 74 4505 je totiž stanovena maximální dovolená vlhkost potěru před pokládkou nášlapných vrstev. Například pod paropropustnými podlahovinami (kobercem) je hodnota vlhkosti v případě potěru na bázi síranu vápenatého maximálně 1 %, ovšem v případě cementových potěrů je to maximálně 5 %. Zatímco v případě anhydritových potěrů je uvedené hodnoty dosahováno přibližně po 30 dnech, a to v závislosti na tloušťce potěru a zejména na klimatických podmínkách a systému větrání na stavbě, nejvyšší dovolené vlhkosti 5% u CEMFLOW se při srovnatelných klimatických podmínkách dosahne již po 7 až 14 dnech. To CEMFLOW předurčuje k použití nejen ve vlhkých prostorech, ale také v ostatních běžných podlahových konstrukcích při výstavbě bytových a administrativních budov či rodinných domů, kde se často stavbaři dostávají do kolize s dílčími termíny předání díla a úspora času v řádu až desítek dní pro ně má velký význam.
 
Další výhodou CEMFLOW je také možnost aplikovat na jeho povrch lité úpravy povrchu, například lité teraco, a speciální nátěry. Samotná realizace podlah z CEMFLOW je pak stejně jednoduchá jako realizace podlahy s anhydritovým potěrem. Nejsou potřebné dodatečné ocelové výztuže ani stěrkování povrchu, při čerpání nepotřebujete elektřinu ani vodu. Nejčastěji aplikovaná tloušťka je 50 mm.

Stále je však důležité mít na paměti, že se jedná o výrobek na bázi cementu, který má určité hodnoty smrštění. Ty jsou sice výrazně menší než hodnoty smrštění běžných cementových potěrů, jak ukazuje graf na obárzku, ale stále jsou o něco větší než hodnoty smrštění litých potěrů na bázi síranu vápenatého. Z tohoto důvodu je nutné dodržet maximální rastr dilatačních celků 6 × 6 m a maximální poměr stran 4 : 1. Technické detaily jsou samozřejmě k dispozici v platném technickém listě nebo u obchodních zástupců skupiny Českomoravský beton.

Graf CEMFLOW    Porovnání smrštění

Graf CEMFLOW    Vývoj vlhkosti


Při odborné ukládce a dodržení doporučených zásad se odběratelé mohou těšit z perfektně rovného povrchu a potěru s parametry splňujícími přísné požadavky platných norem.


Budoucnost patří CEMFLOW
Na vývoji CEMFLOW pracoval více než dva roky tým inženýrů ze skupiny Českomoravský beton v úzké spolupráci s kolegy z německé centrály HeidelbergCement Group. Produkt byl v České republice uveden na trh na počátku roku 2009. Své využití najde v podlahách, kde je díky zvýšené vlhkosti nutné použít právě cementový výrobek. Ukazuje se však, že mnoho stavebníků oceňuje nejen rychlost realizace a univerzálnost použití CEMFLOW, ale zejména zrychlení pokládky nášlapných vrstev, a tím celkové zkrácení doby výstavby. To jsou důvody, pro které mnoho firem volí CEMFLOW stále častěji.

Litý cementový potěr CEMFLOW Konvenční cementový potěr

Zajímavě se jeví také systém, kdy se povrch CemFlow obrousí až na přísadové zrno a napustí se transparentním bezbarvým krystalizačním denzifikátorem povrchu. V případě zájmu lze povrch namořit vodním lazurovacím mořidlem na barvu podle vzorníku. Vznikne tak otěruvzdorný, mimořádně dekorativní povrch s přirozenou strukturou betonu v řezu, což je velmi zajímavé pro moderní architektonická řešení. V budoucnu může tento systém řešení dokonce nahradit používání dlažeb či litých finálních stěrek, stejně jako je tomu v zahraničí. To přinese stavebníkům významné časové i finanční úspory. Tato ojedinělá technologie byla použita například při rekonstrukci prostor pro Ústav designu Fakulty architektury ČVUT v Praze či Bílkovy vily na pražských Hradčanech.

Office centrum A7, Holešovický pivovar, Praha 7 – Holešovice Bílkova vila, Praha 6 – Hradčany

Jsme přesvědčeni, že CEMFLOW je díky svým parametrům a široké možnosti použití produktem budoucnosti a bude uplatňován na stále větším počtu staveb, čemuž nasvědčuje i vývoj v zahraničí. Nás o tom přesvědčuje rychle rostoucí množství již realizovaných zakázek a velký zájem projektantů a stavebních firem.

Více informací a možnosti využití litého cementového potěru CEMFLOW a dalších speciálních produktů naleznete na www.lite-smesi.cz.-->-->

Komentáře

Prepíšte text z obrázku do poľa. Ak nedokážete text rozoznať, kliknite na obrázok.

Další z Jaga Media