Elektrárna v Roudnici nad Labem roste jako z vody
Galerie(7)

Elektrárna v Roudnici nad Labem roste jako z vody

Partneři sekce:

Do Roudnice nad Labem přišel projekt, který svým rozsahem nemá v okolí obdoby. Projekt vodní elektrárny na pravém břehu Labe totiž přinese nejen ekologickou energii, ale i vodáckou dráhu.

Samotná vodní elektrárna bude vyrábět proud pomocí čtveřice turbín, ale tento provoz nebude po dokončení téměř vidět; elektrárna totiž bude zapuštěná do úrovně okolního terénu a ozeleněná. Nad povrch budou vystupovat jen některá technická zařízení a přístupové šachty. A samozřejmě bude vidět i moderní dráha pro vodní slalom, kterou stavba buduje místo stávající i jako poděkování za trpělivost během výstavby. Součástí projektu pak je i rybí přechod a chodník na Vědomice.

Konstrukce vodní elektrárny je železobetonový monolit, kdy armatura je zapouštěna hlouběji do betonu kvůli otěru proudící vodou. Té tady totiž proteče průměrně 100 krychlových metrů za sekundu. Velkou výzvou byla betonáž loží pro turbíny, které jsou třikrát vyšší než průměrný dospělý člověk. Pro ty totiž muselo být vytvořeno speciální bednění, které pak bylo na stavbu dopraveno předmontované a pouze se na místě dokompletovalo. Tato bednění byla použita postupně hned čtyřikrát na všechny čtyři savky.

Bednění, vyráběné v dílnách společnosti Česká Doka, je tvořeno přímo dle specifických požadavků projektu. V tomto případě se jednalo o rám tvořený dřevěnými nosníky spojenými ocelovými paždíky. Na tento rošt pak byla namontovaná samotná deska tvořená kónicky nařezanými pruhy bednicích desek Doka 3So. Celé bednění je vyrobeno velmi masivně a je vyneseno na podpůrné věže Staxo 100 tak, aby konstrukce bez problémů ustála hmotnost vysoké vrstvy ukládaného betonu.

Velkou výzvou byla i samotná příprava stavební jámy, jejíž dno je téměř v desetimetrové hloubce. Základní ochrana izolace byla provedena ocelovými profily, ale i tak bylo nutné v průběhu stavby neustále odčerpávat vodu, která do jámy pronikala. Po vyhloubení a základním odizolování stavební jámy tak byly jako první vybudovány boční stěny za pomoci rámového bednění Framax. Vnitřní přepážky pak byly bedněny částečně rámovým bedněním, částečně bedněním nosníkovým. Za zmínku rozhodně stojí, že kvůli pracovním spárám byly například vnitřní přepážky bedněny a betonovány najednou, takže samotné bednění bylo vysoké více než osm metrů.

Stavbyvedoucí Ing. Miroslav Mrázek ze společnosti Terracon, která má stavbu na starosti, komentuje spolupráci s dodavatelem bednění Doka: „Speciální bednění, které nám truhláři z firmy Doka vyrobili, značně zrychlilo a usnadnilo výstavbu elektrárny. Stejně tak nám pomohlo snadné použití systémového bednění i využití dalších služeb, které společnost Doka poskytuje.“

Stavebně by vodní elektrárna v Roudnici nad Labem měla být dokončena na konci letošního roku. Dokončovací práce a uvedení do provozu proběhnou na počátku roku 2014, kdy elektrárna začne dodávat energii a teplo do města a zejména do místního plaveckého bazénu.

–>–>