asb-portal.cz - Odborný portál pro profesionály v oblasti stavebnictví
Partneři kategorie

Díky CEMFLOW už nebudete mít problém řešit podlahy rychle ani ve vlhkých prostorech

30.08.2011
Dosáhnout samonivelačních vlastností cementového potěru je velmi složité. Mnoho výrobců se ve snaze nabídnout samonivelační cementový potěr uchyluje k výrobě a distribuci potěru, jehož tekutosti je dosahováno přidáním většího množství vody, což spolu s nevhodným složením směsi vede ve svém důsledku k vysokým hodnotám smrštění. Nalitá podlaha sice vypadá krásně rovně, ale po několika dnech se téměř vždy tvoří trhliny a deformace miskovitého tvaru – zvedají se rohy potěru. Nezřídka se tyto deformace objeví i několik týdnů či měsíců po nalití. Přímé škody, které takto vznikají, jsou jen zlomkem škod, jež vznikají stavební firmě, která z těchto důvodů nedodrží termín předání díla.
Litý cementový potěr CEMFLOW, který je vyráběn v betonárnách v celé skupině Českomoravský beton – HeidelbergCement Group, je díky unikátní receptuře objemově stálý, s maximální hodnotou smrštění 0,5 mm/m při zachování vysoké tekutosti směsi. Zjednodušeně řečeno, CEMFLOW v sobě spojuje aplikační výhody anhydritového potěru s výhodami cementových výrobků.Graf CEMFLOW – Porovnání smrštění

Klíčové pro rozhodování jsou pro projektanta nebo stavebníka zejména možnosti použití v prostorech s možným nárůstem vlhkosti a také možnost pokládat nášlapné vrstvy dříve než v případě anhydritových potěrů. V ČSN 74 4505 se totiž stanovuje maximální dovolená vlhkost potěru před pokládkou nášlapných vrstev.

Zatímco v případě anhydritových potěrů je uvedené hodnoty dosahováno přibližně po 30 dnech, a to v závislosti na tloušťce potěru a zejména na klimatických podmínkách a systému větrání na stavbě, u CEMFLOW je nejvyšší dovolené vlhkosti 5 % dosahováno při srovnatelných klimatických podmínkách již po 7 až 14 dnech.

To znamená, že je předurčen k použití nejen ve vlhkých prostorách, ale také v ostatních běžných podlahových konstrukcích při výstavbě bytových a administrativních budov či rodinných domů, kdy se stavbaři často dostávají do kolize s dílčími termíny předání díla a úspora času v řádu až desítek dní pro ně má velký význam.Graf CEMFLOW – vývoj vlhkosti


Budoucnost patří CEMFLOW. Své využití najde v podlahách, kde je díky zvýšené vlhkosti nutné použít právě cementový výrobek. Ukazuje se však, že mnoho stavebníků oceňuje nejen rychlost realizace a univerzálnost použití CEMFLOW, ale zejména zrychlení pokládky nášlapných vrstev, a tím celkové zkrácení doby výstavby. To jsou důvody, proč mnohé firmy volí CEMFLOW stále častěji.

Příjemná podlaha na pohled. To je další výhoda CEMFLOW, kdy je možné aplikovat na jeho povrch lité úpravy povrchu, například lité teraco a speciální nátěry. Samotná realizace podlah z CEMFLOW je pak stejně jednoduchá jako realizace podlahy s anhydritovým potěrem. Není třeba dodatečných ocelových výztuží, není třeba stěrkování povrchu, při čerpání nepotřebujete elektřinu ani vodu. Nejčastěji aplikovaná tloušťka je 50 mm.

Zajímavý je také systém, kdy se povrch obrousí až na přísadové zrno a napustí se transparentním bezbarvým krystalizačním denzifikátorem povrchu. V případě zájmu lze povrch namořit vodním lazurovacím mořidlem na barvu podle vzorníku. Vznikne tak otěruvzdorný, vysoce dekorativní povrch s přirozenou strukturou betonu v řezu, což je velmi zajímavé pro moderní architektonická řešení. V budoucnu může tento systém řešení dokonce nahradit používání dlažeb či litých finálních stěrek, stejně jako je tomu v zahraničí. To přinese stavebníkům významné časové i finanční úspory. Tato ojedinělá technologie byla použita například při rekonstrukci prostor pro Ústav designu Fakulty architektury ČVUT či Bílkovy vily na pražských Hradčanech.

   
Konvenční cementový potěr Litý cementový potěr CEMFLOW


Současné trendy napovídají, že tento nový technologický přístup si už našel své místo a oblibu u projekčních kanceláří a stavebních firem nejenom v případě realizací nové bytové a občanské výstavby, ale i při rekonstrukcích starých budov.


Více informací o litém cementovém potěru CEMFLOW a dalších speciálních produktech naleznete na www.lite-smesi.cz.


-->-->

Komentáře

Prepíšte text z obrázku do poľa. Ak nedokážete text rozoznať, kliknite na obrázok.

Další z Jaga Media