asb-portal.cz - Odborný portál pro profesionály v oblasti stavebnictví
Partneři kategorie

Zdravá kvalita bydlení díky razantnímu snížení škodlivých látek

23.05.2011
„Zdravé bydlení je pro nás velmi důležité, zejména kvůli dětem,“ zdůrazňují mladí manželé, kteří si pořídili přízemní dům na bázi montované dřevostavby ze 70. let minulého století. Že byl dům silně zatížen formaldehydem, se projevilo až při kontrole vzduchu v místnostech. Použití sádrovláknitých desek FERMACELL greenline způsobilo razantní snížení zatížení škodlivými látkami.
Manželé měli štěstí v neštěstí, protože se dozvěděli o zatížení formaldehydem ještě před nákupem domu. Před podpisem kupních smluv na montovaný dům z roku 1970 se proto rozhodli, že nechají provést odborné měření škodlivých látek. Po provedení první analýzy byli členové rodiny šokováni, a především si nebyli jisti tím, co mají dělat. Při koncentraci formaldehydu 253 µg/m3 bylo zatížení místnosti výrazně vyšší, než je maximální hodnota doporučená Světovou zdravotnickou organizací (WHO), tedy 100 µg/m3. Není to však nic překvapivého, v domech, kde byly v minulosti použity ke konstrukci dřevotřískové desky, se mohou i po 20 letech pohybovat koncentrace v rozmezí 300 µg/m3.

Povolaní odborníci, kteří provedli měření a kteří mají zkušenosti se sanacemi škodlivých látek, se však shodli v jednom: koncentraci formaldehydu lze provedením odborné sanace snížit na zdravotně nezávadné minimum. Pochybnosti zájemců o koupi, kteří po krátkou dobu dokonce uvažovali o stržení celého domu, se pomalu rozplývaly. Noví majitelé měli jasno: „Naším prvořadým cílem bylo zbavit dům škodlivin minimálně do té míry, aby bylo dosaženo alespoň doporučené hodnoty WHO“. 

Zdravé bydlení díky FERMACELL greenline
Manželé se nakonec rozhodli pro dům, který si přáli, a teda pro doporučenou celkovou rekonstrukci. Rozhodující bylo také, že kupní cenu bylo možné snížit o náklady na sanaci. Pro sanační opatření byly použity desky FERMACELL greenline, které čistí vzduch v místnostech. Pro dokumentaci hodnot formaldehydu po dokončení rekonstrukce byla v pravidelných časových intervalech prováděna měření vzduchu v místnostech. Mezi prvním a závěrečným měřením po kompletní sanaci se snížily hodnoty formaldehydu o 200 µg/m3.

Při závěrečném měření bylo možné prokázat koncentraci formaldehydu ve výši pouhých 52 µg/m3 – ve venkovním prostředí se přitom formaldehyd vyskytuje v koncentracích v rozmezí 10 až 100 µg/m3. Jedná se o pětinu původní naměřené hodnoty, která je absolutně nezávadná. Na základě laboratorních zkoušek lze navíc očekávat, že se hodnoty v průběhu času ještě více sníží.

   
Práce s produkty FERMACELL greenline probíhá obvyklým způsobem: desky se lámou, řežou, frézují a vrtají stejně jako normální sádrovláknité desky bez pomoci speciálního nářadí. Upevnění desek FERMACELL greenline na podklad se provádí šrouby nebo sponami, spárování lepením spárovacím tmelem.
   
K dispozici je široká paleta příslušenství, které je pečlivě testováno z ekologického hlediska. Spárování je rychlé a snadné, na desky je možné aplikovat běžný nátěr, ale i tapety či obklady.


Řešení díky ovčí vlně
O to více udivuje, že je tato drastická redukce založena pouze na principu přírodního účinku ovčí vlny. Keratin, obsažený v ovčí vlně, má tu vlastnost, že dokáže škodlivé látky absorbovat jako nerozpustný prvek své molekulární struktury a přeměnit je ve neškodlivé látky. Povrch stavebních prvků FERMACELL greenline je ve výrobním závodě opatřen povrchovou úpravou z účinné látky na bázi keratinu. Desky greenline tak redukují a neutralizují zdraví škodlivé látky, jako jsou aldehydy a ketony, známé také pod označením VOCs (těkavé organické sloučeniny). Patří k nim formaldehyd a nepříjemné zápachy. Účinek desky je aktivní po řadu let a funguje také pod povrchovými vrstvami, jako jsou nátěry a tapety, zejména jsou-li difuzně otevřené. Účinek byl prověřován a certifikován na základě rozsáhlých měření, mimo jiné nezávislým ústavem eco-Institut v Kolíně.

Deska FERMACELL greenline je schopna přijímat škodliviny a zápachy během několika málo hodin, a to i ve vysokých koncentracích, a trvale je integrovat do molekulární struktury účinné látky – keratinu. Ten, kdo chce mít před koupí a také po koupi domu jistotu nebo kdo pátrá cíleně po příčině ucpaného nosu, tomu lze pouze doporučit provedení analýzy vzduchu v místnosti. Při provádění analýzy vzduchu v místnosti jsou většinou aktivně odebrány vzorky, s jejichž pomocí je zjišťován přesný objem odebíraného vzduchu v místnosti. Následně jsou vzorky vzduchu analyzovány v laboratoři a je stanovena koncentrace škodlivých látek v krychlovém metru vzduchu v místnosti. Cena za měření v jedné místnosti se pohybuje kolem 5 000 Kč.
I starší dům může být domovem, který splňuje vysoké nároky dnešní doby. Spolupráce s odborníky a využití zdravotně nezávadných materiálů při rekonstrukci je však nezbytná. Desky FERMACELL greenline lze využít i při realizaci podlah a stropních konstrukcí.

Po modernizaci venkovní stěny byly všechny plochy stěn a stropů vnitřních prostor domu obloženy 10milimetrovými sádrovláknitými deskami FERMACELL greenline. Zdravé obkladové desky se zpracovávají jako obvyklé sádrokartonové desky a vyznačují se nejvyšší stabilitou, požární ochranou, zvukovou i tepelnou izolací. Po montáži na stávající dřevotřískové desky s obsahem formaldehydu snižuje FERMACELL greenline v domě mladé rodiny zatížení vzduchu v místnosti škodlivými látkami.

Výsledek je vidět a mladí manželé jsou ve svém novém domově spokojeni: „Udělali bychom to znovu stejným způsobem. Celá sanace proběhla hladce a byla pro nás díky celkové konstelaci partnerů a použitých stavebních materiálů šťastným řešením – od výchozího stavu domu až do našeho nastěhování právě uplynuly čtyři měsíce. Cítíme se absolutně příjemně – nemáme už žádné pochybnosti, jestli je naše bydlení zdravé.“Účinek desek FERMACELL greenline při snižování obsahu škodlivin se potvrdil také při sanaci obydleného podkroví, realizovaného v roce 1969. Ve stropě byly zabudované dřevotřískové desky se statickým účinkem, které byly důvodem vysokého zatížení škodlivými látkami. Před začátkem sanace prokázala analýza vzduchu v místnosti hodnotu formaldehydu 185 µg/m3. Stavební prvky FERMACELL greenline byly v podlahách použity ve ztížených podmínkách: na celé ploše byla po instalaci podlahových prvků položena dlažba. Přes relativně difuzně uzavřenou povrchovou úpravu se podařilo snížit koncentraci formaldehydu ve vzduchu v místnostech na 54 µg/m3. Při tomto výsledku nepředstavuje žádný problém dokonce ani dlouhodobá směrná hodnota Světové zdravotnické organizace (WHO), která je 63 µg/m3.Z obrázku je patrné, jak velká část škodlivin je redukována po aplikaci desek FERMACELL greenline.


-->-->

Komentáře

Prepíšte text z obrázku do poľa. Ak nedokážete text rozoznať, kliknite na obrázok.

Další z Jaga Media