asb-portal.cz - Odborný portál pro profesionály v oblasti stavebnictví
Partneři kategorie

Spočítejte si rozdíl v zateplení!

27.11.2014

Vyzkoušejte kalkulační program Isover Twinner. Společnost Isover, největší výrobce izolačních materiálů, spustila na svém webu nový kalkulátor, který velmi jednoduše a jasně ukáže rozdíl v ceně při zateplování objektů klasickou metodou kombinace polystyrenu s požárními pásy z minerální vlny a proti tomu řešení pomocí unikátních sendvičových desek Isover TWINNER.

Izolační desky Isover TWINNER  - grafitový izolant z pěnového polystyrenu s ochrannou vrstvou z čedičových vláken - jsou určeny pro fasádní zateplovací systémy ETICS, zejména pro stavby se zvýšenými nároky na požární bezpečnost, např. bytové objekty výšky nad 12 m (12-22 m), kdy výborné protipožární vlastnosti umožňují provést zateplení stěn bez vložených požárně dělících pásů MW. Mezi další oblasti typického použití patří např. nízkoenergetické a pasivní domy, u kterých jsou zvýšené požadavky na kvalitu použitých materiálů.

Práce s kalkulátorem je velmi jednoduchá, spočítat úspory zvládne úplně každý. Je třeba jen zadat vstupní hodnoty obálky domu, jako je výška a šířka budovy, dále pak otvorové výplně, tedy velikost a počet oken a dveří. Dalšími vstupními hodnotami, které jsou nutné pro výpočet, jsou počet podlaží, tloušťka izolace a cena jednotlivých izolačních materiálů, které chceme porovnat. Po zadání všech hodnot kalkulátor vrátí cenový přehled pro obě varianty- tedy kombinace MW + EPS a Isover TWINNER. V tomto přehledu najdete jednak konečnou cenu kompletního zateplení a cenu na m2, ale jsou zde znázorněny i rozdíly v počtu hmoždinek, kotev, lepidla, stěrky a dalších nutných komponentů ve skladbě ETICS včetně například okenních parapetů, na kterých lze při použití Isover TWINNER také ušetřit. Kromě cenového přehledu kalkulátor ukazuje i průměrný součinitel tepelné vodivosti λ zateplení. Nástroj tak investorům i realizačním firmám dává zřetelnou odpověď, která varianta zvažovaného zateplení je pro ně cenově i energeticky výhodnější. Pro názornější přehled je výstup kalkulátoru doplněn i sloupcovým grafem.

Jaké jsou výhody zateplení materiálem Isover TWINNER oproti zateplení pěnovým polystyrenem v kombinaci s požárně dělícími pásy z minerální izolace?

 • Vyšší požární bezpečnost - třída reakce na oheň B - s1,d0 v celé ploše fasády.
 • Vynikající lambda (λd = 0,033-0,034 W.m-1.K-1) v celé ploše fasády oproti λd = 0,039 u bílého EPS, čímž při stejném požadovaném Rd stačí menší tloušťka izolantu
 • => úspora na hmoždinkách
 • => úspora na parapetech a plechování přesahu střechy
 • => tenčí ostění díky čemuž se do interiéru dostane více světla apod.
 • Vyrovnaná difuze v celé ploše / řeší možné problémy s barevností fasády.
 • Zamezení vzniku trhlin na povrchu fasády - souvislý jednolitý podklad pro omítku (nejsou to 2 materiály s rozdílnou tepelnou roztažností jako v případě kombinace EPS+MW)
 • Systém prošel požárním testem dle ISO 13785-1 a nadstandardně dle velkoformátové zkoušky dle ISO 13785-2.
 • Tloušťky až 300 mm (vhodné pro nízkoenergetické a pasivní domy).
 • V rámci ceny celého systému ETICS cenově srovnatelné řešení jako kombinace EPS s požárními pásy z MW
 • Během manipulace a aplikace výrobku Isover Twinner odpadá nutnost stínění jako v případě použití šedého EPS.
 • Oproti kombinaci MW+EPS u Isover Twinner nehrozí riziko, že nekvalifikovaní dělníci na stavbě udělají požární pásy jinak než požaduje norma.
 • Materiál (i fasáda) je požárně odolný nejen po zabudování, ale již během instalace (ještě bez omítek).
 • Díky řešení celého zateplení v jednom modulu dochází ke zvýšení rychlosti aplikace izolace Isover Twinner o min. 10% ve srovnání se systémem zateplení EPS a pásy z MW (nemusí se tolik řezat, čímž ani nevzniká tolik odpadu z vyřezávání pásů, nemusí se vyměřovat umístění pásů z MW, na stavbě je jeden druh materiálu, ..).
 • Lze aplikovat z lávek což většinou není možné v případě šedého EPS.
 • Není potřeba zdvojovat perlinku na přechodech mezi materiály, což má za důsledek nejen menší pracnost a úspory perlinky i stěrky, ale i zamezení nerovností na fasádě a jejich následnou potřebu vyrovnání.
 • Při vyšších tloušťkách izolantu mnohem snazší manipulace, jelikož se jedná o lehké elementy ve srovnání s MW v požárních pásech.
 • Zlepšení akustiky oproti EPS.

www.isover.cz/Twinner

ZDROJ: PR článek společnosti Saint-Gobain Construction Products CZ a.s., divize Isover

Komentáře

Prepíšte text z obrázku do poľa. Ak nedokážete text rozoznať, kliknite na obrázok.
Pavel Černý
S cenou jsem já osobně problém neměl, navíc cena na webu je také jiná než za jakou to mohu koupit takže jsem si zadal tu co mi aktuálně ve stavebninách nabízejí. To že okna jsou všechny stejná mi až tolik nevadilo, zadal jsem tam průměr tak aby jejich celková plocha odpovídala, takto je to možná i lepší než vyplňovat 20 kolonek na okna. Cenu práce mám u nás trošku jinou, ale pokud je u obou systémů stejná tak jako porovnání nákladů mi to objektivně pomohlo.
Odpovědět | 01.12.2014, 09:23
Radim Koutňák
Kalkulačka mne tedy pobavila. Při zadání našeho domu mi vždy vyšla cena zateplení Twinnerem vyšší než u EPS. Až posléze jsem zjistil, že se změnou tl.izolantu se nezmění jeho cena - čekal bych nějaké navázání na ceník, aby to k nečemu bylo. Hledat při každé změně někde na webu cenu ... :-(. Kalkulačka se navíc tváří, jako by dům měl jen jednu fasádu, do které navíc umožňuje zadat jedinou velikost oken. Takový dům snad ani neexistuje. Chlapci, je třeba na tom trošku (nebo více?) zapracovat, aby to bylo použitelné.
Odpovědět | 27.11.2014, 01:55

Další z Jaga Media