Tři skla jsou novým standardem u střešních oken
Galerie(3)

Tři skla jsou novým standardem u střešních oken

Partneři sekce:

Pro majitele fasádních oken je trojsklo běžnou součástí komfortního bydlení. Od letošního roku se však trojsklo stává standardem i mezi střešními okny.

Světová zdravotnická organizace odhaduje, že se zdravotními důsledky pobytu v nedostatečně větraných prostorách domů, které trpí takzvaným syndromem nezdravých budov, se potýká až 85 % populace především ve vyspělých zemích. Česko není výjimkou. Nezdravé vnitřní prostředí přitom vzniká jak v moderních, tak i ve starších budovách.

Energetické úspory ubírají energii

Přitom mnohdy si život ve zbytečně tmavém a nedýchatelném prostředí způsobíme sami. Kontraproduktivní totiž bývá i tendence snižovat tepelné ztráty na naprosté minimum. Dům se pak často samou snahou o co nejvyšší úspory energie a přemírou izolace změní doslova na „konzervu“, ve které správně necirkuluje vzduch, drží se prach, plísně i roztoči. Čili nevítaní „nájemníci“ zodpovědní za astma i nebezpečné alergie.

Obr. 1 Nové střešní okno VELUX s trojsklem je dostupné v různých rozměrech, v dřevěném i bezúdržbovém provedení, s horním i spodním ovládáním.
Obr. 1 Nové střešní okno VELUX s trojsklem je dostupné v různých rozměrech, v dřevěném i bezúdržbovém provedení, s horním i spodním ovládáním.

Problémů je ale více. Nedostatek denního světla způsobuje únavu a může narušit náš biorytmus i produkci hormonů v těle. Problém špatného prosvětlení místností máme tendenci řešit umělým osvětlením. To však zdravotní efekt slunečních paprsků nenahradí a je výdajem za energie navíc. Na energeticky úsporné domy bychom se měli dívat z větší perspektivy, někdy není prioritou ušetřit co nejvíce energie. Prozíravější je přemýšlet o tom, jak si zajistit dobré zdraví a vyšší kvalitu života.

Přirozené větrání

Přirozené větrání představuje jeden z klíčových faktorů zdravého a ve výsledku spokojeného bydlení. Dostatečný přísun čerstvého vzduchu v průběhu dne i noci zásadně ovlivňuje duševní pohodu a fyzickou kondici každého z nás. Na závažné zdravotní důsledky pobytu v uzavřeném prostoru, kde je špatné mikroklima, upozorňuje studie Healthy Homes Barometer 2016. Tu zpracovala berlínská Humboldtova univerzita ve spolupráci se společností VELUX pro 14 evropských zemí včetně České republiky. Mezi nejzávažnější potíže patří krční či nosní infekce, ty pravidelně trápí téměř 70 % Čechů.

Tvrzení, že by menším dětem s domácími úkoly, teenagerovi s přijímačkami na střední nebo vysokoškolákovi se zápočty mohlo pomoct střešní okno, není vůbec přehnané. Pravidelným větráním místnosti navíc razantně snížíte vznik zdraví nebezpečných plísní. Podle průzkumu Healthy Homes Barometer 2016, který zpracovala berlínská Humboldtova univerzita ve spolupráci se společností VELUX, zdravé vnitřní prostředí zvyšuje soustředění dětí až o 15 %.

Dostatek světla v místnosti vedle čerstvého vzduchu funguje podle odborníků na psychické i fyzické zdraví asi stejně, jako kdybyste se napojili na zdroj energie. Střešní okna navíc přivedou do interiéru až dvakrát více světla než okna fasádní.

Obr. 3 Nová střešní okna VELUX s trojsklem jsou na trhu v cenových relacích  odpovídajících dvojsklům.

Obr. 3 Nová střešní okna VELUX s trojsklem jsou na trhu v cenových relacích
odpovídajících dvojsklům.

Pro novostavbu i rekonstrukci

Nové střešní okno s trojsklem je pádnou moderní odpovědí na touhy zákazníků. Potěší každého, kdo chce proměnit své podkroví ve zdravější a komfortnější místo s dostatkem denního světla a čerstvého vzduchu. Za zvážení určitě stojí i přidat ke stávajícímu další střešní okno – nejen že tak do interiéru dostanete ještě více denního světla, interiér se navíc vizuálně propojí s okolím. Díky trojsklu se systémem izolace ThermoTechnology™ odpadají starosti s tím, jestli přidáním dalšího okna neubyde tepelného komfortu uvnitř domu. Správná teplota v interiéru pak nebude jen pocitová, ale reální.

TEXT + FOTO: VELUX

Článek byl uveřejněn v časopisu Realizace staveb 2/2017.