asb-portal.cz - Odborný portál pro profesionály v oblasti stavebnictví
Partneři kategorie

Jak si udržet pohodlí a teplo domova

20.04.2012
Skleněné plochy tvořící opláštění budov se stále zvětšuji. Zatímco dříve se sklo používalo především kvůli své průhlednosti, nyní nabízí i řadu dalších vlastností, a tím i rostoucí škálu funkcí: tepelnou izolaci, ochranu proti slunečnímu záření, bezpečnost i estetický aspekt. Společnost AGC dnes vyrábí širokou škálu vysoce výkonných produktů určených pro rezidenční aplikace. Jedná se především o izolační dvojskla Thermobel a izolační trojskla Thermobel TG. Při výběru zasklení je vhodné pamatovat na určité parametry tak, aby výkon skla vyhovoval vašim potřebám. Nejvíce je potřeba zohlednit tepelněizolační vlastnosti a ochranu proti slunečnímu záření, vzhled, protihlukovou izolaci a bezpečnost. Dle zadaných požadavků lze zvolit to nejlepší možné složení (ať se již jedná o izolační dvojsklo nebo trojsklo), které bude splňovat konkrétní požadavky.
Jakou zvolit úroveň tepelné izolace a protisluneční ochrany?
V závislosti na orientaci skla, klimatických podmínkách dané oblasti a vašich požadavcích na izolaci lze volit ze široké škály úrovně ochrany. Lidé, kteří mají v úmyslu postavit pasivní dům nebo dům s vysokou energetickou účinností, obvykle volí izolační trojskla, například Thermobel TG TRI. Izolační trojskla jsou řešením, jímž dosáhneme nejvyšší úrovně tepelné izolace při současném udržení skvělých parametrů světelné prostupnosti. V takových případech bychom měli volit skla s hodnotou Ug nižší než 0,8 W/(m2 . K) a solárním faktorem přesahujícím 60 %. Není potřeba se obávat případného přehřívání v letních obdobích.

Pasivní stavba je projektována tak, že automaticky řeší svým zvoleným tvarem i otázku zastínění. S izolačním trojsklem Thermobel TG je možné udržet náklady na energii pod kontrolou při dosažení nejvyšších izolačních standardů (s nízkými hodnotami Ug 0,7 – 0,5 W/(m2 . K)). 

Jakou zvolit úroveň bezpečnosti?

V závislosti na konečném použití poskytují některá skla vyšší úroveň bezpečnosti. Ke zvýšení pevnosti skla a/nebo snížení rizika v případě úrazu jsou obvykle používány dva typy skel:
  • Tepelně tvrzená skla, která vykazují tři důležité přednosti. Více odolávají mechanickým vlivům, jsou odolnější vůči tepelným šokům a v případě prasknutí se rozbijí na malé, neostré úlomky.
  • Vrstvená bezpečnostní skla Stratobel, kdy tabule skla jsou odděleny jednou nebo více PVB fóliemi a poskytují tak nejvyšší možnou úroveň bezpečnosti. Lze je rozbít jen velice obtížně. Pokud sklo přesto praskne, úlomky skla zůstanou přichyceny k PVB fólii. Tato skla se obvykle používají v případě, že chceme zabránit úrazům (snížit riziko poranění od ostrých střepů, zabránit propadnutí – skleněná zábradlí, francouzská okna) a/nebo krádežím (hrozí-li například riziko rozbití a vloupání). Vložení PVB fólie mezi tabule skla rovněž zvyšuje jeho zvukověizolační vlastnosti a napomáhá absorpci UV ultrafialového záření (což snižuje riziko změny zabarvení na vybavení v interiéru způsobeného slunečním zářením).

Jakou zvolit úroveň protihlukové izolace?
Pokud žijete v těsně blízkosti železnice, letiště nebo jen silnice, jistě budete přikládat značný význam tomu, jak jsou vaše skla schopna izolovat zvuk. Hladina akustického tlaku se obvykle uvádí v decibelech (dB) a stupeň protihlukové izolace je vyjádřen váženým indexem neprůzvučnosti Rw (C, Ctr). Společnost AGC nabízí skla Stratophone, která mohou v závislosti na svém složení izolovat zvuk až do hodnoty Rw 51 dB.

Ať již jsou vaše požadavky na izolační zasklení jakékoliv, lze jim co nejlépe vyhovět díky přesné specifikaci vašich potřeb. Společnost AGC neustále vyvíjí škálu svých produktů tak, aby dokázala vyhovět všem vašim požadavkům.

Hodnota Ug
Součinitel prostupu tepla (Ug) skla musí být co nejnižší, aby energetické ztráty byly minimální a tepelně izolační vlastnosti maximální. Skla s nízkým prostupem tepla tak umožňují udržet v místnosti maximální možné množství tepla. Hodnota Ug skla se může pohybovat od 5,8 u jednoduchého zasklení do 0,5 u vysoce výkonných izolačních trojskel.

Solární faktor (SF)

Solární faktor (SF) vyjadřuje procento sluneční energie, která prochází sklem. Čím je jeho hodnota vyšší, tím více bude budova schopna využít bezplatných tepelných zisků a tím méně bude muset být v zimě vytápěna.

V závislosti na orientaci budovy (sever, východ, jih, západ) lze upřednostnit vyšší nebo nižší solární faktor.

Světelná prostupnost (LT)
Světelná prostupnost (LT) je definována jako míra viditelného světla, které prochází zasklením. Čím je faktor vyšší, tím více světla se dostává do místnosti. Pokud daný parametr je nižší, zpravidla v odpoledních hodinách, musíme dříve začít svítit. Existují i místa, kde je naopak požadavek co nejmenšího světelného prostupu, proto společnost AGC nabízí skla, která splní všechny požadavky, jelikož může dodat skla s různými faktory světelné prostupnosti od několika málo procent (u aplikací, které snižují oslnění) až po 80 %.


Pro více informací o produktech společnosti AGC Glass Europe navštivte webové stránky www.YourGlass.com.


-->-->

Komentáře

Prepíšte text z obrázku do poľa. Ak nedokážete text rozoznať, kliknite na obrázok.

Další z Jaga Media