asb-portal.cz - Odborný portál pro profesionály v oblasti stavebnictví
Partneři kategorie

Bezfalcové dveře, dveře zapuštěné do stěny

10.11.2014

Rozdíl mezi klasickými polodrážkovými dveřmi a těmi bezfalcovými poznáte na první pohled a hned budete mít jasno. Bezfalcové dveře díky chybějícímu falcu dokonale padnou do roviny stěny. Co se týče designu je tedy volba bezfalcových dveří při vybavování interiéru zásadní záležitostí.

Celkový dojem z moderního interiéru vybaveného bezfalcovými dveřmi je promyšlený a ucelený. Bezfalcové řešení si také proto rychle našlo cestu do českých interiérů a dostává se do popředí sortimentu prodejců dveří a zárubní.

Při výběru bezfalcových dveří a zárubní existují dvě varianty provedení. Varianta standard spočívá v tom, že je celé bezfalcové křídlo zapuštěné v zárubni. „Dveře tedy na milimetr přesně zapadají do obvodu zárubně bez jakéhokoliv přesahu. Výsledkem je to, že jsou dveře se zárubní v jedné rovině. Zárubeň standard přitom vystupuje v porovnání s okolní zdí do prostoru o 16 milimetrů,“ upřesňuje Pavel Polák, vedoucí výroby firmy SEPOS, předního českého prodejce interiérových dveří a zárubní. Druhým řešením jsou bezfalcové dveře se stínovou drážkou. Jedná se o perfektní design, kde jsou integrované nejenom dveře do zárubně, ale také zárubeň do zdi. Výsledkem je tedy absolutně hladký profil celé stěny s umístěnými dveřmi. Aby vše vytvořilo jednu prostorovou linii, součástí dveřního kompletu je montážní hranol. Mezi zdí a zárubní tak vzniká nepatrná spára 10 milimetrů, což je právě tzv. stínová drážka.

Detail bezfalcových dveří a zárubně. (FOTO: SEPOS, spol. s r.o.) Detail skrytých pantů, které v zavřeném stavu dveří nejsou vidět. (FOTO: SEPOS, spol. s r.o.)

Obě řešení vyžadují precizní přípravu stavebního otvoru, proto je vhodná konzultace s kvalifikovanými odborníky. V případě bezfalcových dveří se stínovou drážkou je třeba dodržet přesné rozměry stavebního otvoru. Jedná se totiž o nenastavitelnou konstrukci, která k montáži vyžaduje oboustranně svislou a nezkříženou zeď.  Minimální tloušťka zdi je pro variantu stínové drážky 130 milimetrů, pro variantu standard je minimální tloušťka zdi 100 milimetrů.

Vyšší náročnost také obnáší montáž bezfalcové zárubně. Součástí bezfalcového řešení dveří jsou skryté panty, které při pohledu na zavřené dveřní křídlo nevidíte. Panty jsou ve skutečnosti instalované uvnitř hrany dveří. „Při pohledu zblízka zjistíte, že mezi dveřmi a zárubní najdete minimální spáru. Ta musí být samozřejmě po celém obvodu stejná, a proto je nutné dveře se zárubní dokonale seřídit. Aby dveře hladce zapadly do zárubně a spára byla souměrná, jsou skryté panty seřizovatelné až ve třech směrech,“ dodává Pavel Polák.

Videonávod montáže bezfalcové zárubně standard můžete zhlédnout ZDE.

Zdroj: PR článek společnosti SEPOS, spol. s r.o. - jeden z předních českých prodejců dveří a zárubní s celorepublikovou sítí vzorkových prodejen a zároveň významný výrobce zárubní

Komentáře

Prepíšte text z obrázku do poľa. Ak nedokážete text rozoznať, kliknite na obrázok.

Další z Jaga Media