Fasáda OC Wintergarden: Efekt motýlích křídel
Galerie(5)

Fasáda OC Wintergarden: Efekt motýlích křídel

Partneři sekce:

Fasáda nemusí být jen funkční obálkou budovy splňující nejrůznější technické parametry. Zvláště v případě veřejných a komerčních staveb je velkou reklamní plochou, prostorem pro imaginaci a umělecké hry, samozřejmě pokud je investor otevřený kreativitě a – nebudeme zastírat – také vyšším nákladům. Výsledek však může přinést v konečném důsledku i vyšší zisky.

Nákupní centra dnes zastupují městské veřejné prostory, jako jsou náměstí nebo pěší zóny. Architekti i developeři se proto snaží vytvářet místa s přidanou hodnotou, která nalákají nejen koupěchtivé návštěvníky, ale také ty, kteří se jen chtějí procházet v příjemném živém prostředí (a přitom i mimochodem nakupovat). Mnohá z těch nejnavštěvovanějších center jsou výraznou architekturou, ikonou města, která zaujme na první pohled.

Obchodní centrum K:fem ve Stockholmu architekta Gerta Wingårdha, mnichovský Fünf Höfe od slavné kanceláře Herzog & de Meuron, bernský Westside od Daniela Libeskinda či zrekonstruovaný obchodní dům Gerngross ve Vídni od studia LOVE architecture and urbanism jsou některé příklady hodné následování. Loni v květnu se k nim připojilo nákupní centrum s pozoruhodnou fasádou a poetickým názvem Wintergarden v australském Brisbane.

Lekce z botaniky
Autoři fasády ze Studia 505 ji nechtěli pojmout pouze jako dekorativní plášť: „Neměla to být jen ilustrace přírody nebo jen abstraktní vzor. Chtěli jsme se dotknout hlubších struktur přírody a života vůbec.“

Strukturu fasády o velikosti 86 × 25 metrů tvoří šest vrstev s odlišnou geometrií, každá o velikosti 4 000 čtverečních metrů. Nejhlubší vrstva, která je přímo napojená na ocelovou konstrukci stavby, je základním ocelovým rámem, na nějž je uchycena vrstva z perforovaného hliníkového plechu lakovaného práškovou barvou a připomínající rostlinné pletivo. Mezi tuto a další hliníkovou vrstvu je vložen nosný ocelový rošt s hrubší strukturou evokující žilnatinu na listech. Další hliníková vrstva barvená v odstínech šedé, hnědé a zelené byla jemně perforována vodním paprskem a vytváří jakýsi epidermis gigantické kovové rostliny. Ji pak pokrývá kutikula ve formě plátu nerezové oceli vyřezávaného laserem a ručně ohýbaného, aby tak výsledný efekt připomínal větve a listy statných stromů, třepotajících se ve větru. Poslední vrstvu utvářejí motýli ze stejného materiálu.

Důležitou součástí projektu je fasádní osvětlovací systém, který tvoří 24 tisíc LED diod. Architekti jeho návrhem pověřili kanadského umělce Bruce Ramuse, který osvětloval a připravoval světelnou show například pro U2 nebo Davida Bowieho. Výsledkem je impresivní světelné divadlo na obří obrazovce, které fasádě propůjčuje barevnost, hloubku a dynamičnost. Zástupce investora Chris ­McCluskey o fasádě prohlásil, že „nastavuje zrcadlo kráse, komplexitě a rytmu života“. A dodal: „Vrstvený kovový les zahrnuje organické a geometrické formy, které se mění v průběhu dne, jak se pohybuje slunce, a vytváří nové ze světel a stínů. V noci se pohledu otevírají ještě další vrstvy nasvícené diodami.“ Fasáda je tak pokaždé jiná, hravá, fascinující.
–>–>

Schéma skladby fasády


Pohled na čelní fasádu

Fasáda OC Wintergarden
Místo: Brisbane, Austrálie
Investor: ISPT
Autor: Studio 505
Dodavatel:  Urban Art Projects (UAP)
Umělecký konzultant: John Warwicker
Osvětlení: Bruce Ramus
Architekt OC:  Buchan group
Realizace: 2012

TEXT:  KATEŘINA KOTALOVÁ
Foto: JOHN GOLLINGS, STUDIO 505

Článek byl uveřejněn v časopisu ASB.