asb-portal.cz - Odborný portál pro profesionály v oblasti stavebnictví
Partneři kategorie

Dřevěné fasády

04.06.2018

V dějinách stavebnictví se nachází jen málo prvků, které by byly použitelné i v dnešních podmínkách. Proto dnešní výrobci fasád čerpají ze staletých zkušeností našich předků a zároveň využívají nových technologií, které přináší dnešní doba. Na principu provedení se od té doby příliš nezměnilo. Nejstarší nalezené pozůstatky dřevěných fasád byly objeveny už ve staré Číně a Japonsku, kde bylo nalezeno mnoho starých paláců, které měly fasády obloženy dřevěnými šindeli z teakového dřeva, kotvenými pomocí ručně kovaných hřebíků.

Při rozhodování, zda a případně jakou dřevěnou fasádu zvolit pro svůj dům, je nutné se při výběru zaměřit na některé aspekty, které mají hlavní vliv na životnost. Dřevěná fasáda neposkytuje stavbě jen osobitý vzhled, ale zároveň chrání dům před teplem, deštěm a zimou.

Výběr

Prvním nejdůležitějším aspektem je dobře zvolená dřevina – ta má zásadní vliv na životnost obložení. Nejčastěji se pro výrobu využívá dřevo smrkové, borové, modřínové, popřípadě dřevo z tvrdých exotických stromů pocházejících z oblastí Asie a Jižní Ameriky. Na trhu se pak nabízí i různé tvary, např. rovná prkna, palubky nebo trapézové profily známé pod názvem ,,RHOMBUS“. Dále je důležité věnovat pozornost síle materiálu – čím je obklad silnější, tím je odolnější vůči působení vlhkosti a jeho životnost se prodlužuje. Jde-li o šířky profilů, ty se pohybují v rozmezí 68–230 mm, ovšem pozor, čím větší šíře obkladu, tím větší riziko objemových změn, kroucení a praskání vlivem vlhkosti a teplotních výkyvů. Při výběru kotvení samotných palubek (prken) je potřeba dbát na povrchovou úpravu spojovacího materiálu. Galvanická úprava běžných vrutů nestačí, je potřeba použít vruty v nerezovém provedení – u těch nedochází k jejich degradaci a budoucímu nevzhlednému zabarvení dřeviny v místě kotvení. Montáž se provádí na dřevěný impregnovaný rošt, který je velmi důležitý pro cirkulaci vzduchu a zajistí odvětrání a přirozené vysoušení obkladu.

Pro povrchovou úpravu jakéhokoliv dřevěného obkladu je velmi důležitý dobře zvolený nátěr. Mezi doporučené a nejčastěji používané pak patří nátěry na olejové bázi, které obkladu umožňují dýchat a udržují jeho přírodní vzhled. Nevhodně použitý nátěr, např. lak, popřípadě silnovrstvá lazura, dřevo uzavře a výrazným způsobem zkracuje jeho životnost. Dřevo se olejem dá i tónovat, aby získalo požadovaný odstín. V případě, že se nechceme o fasádu starat či investovat do povrchové úpravy, musíme našemu požadavku uzpůsobit i výběr dřeviny pro dřevěný obklad. Volíme proto např. sibiřský modřín, tepelně upravené dřeviny THERMOWOOD, bangkirai, jatobu, massarandubu, teak a jiné odolné dřeviny. U těchto dřevin se působením UV záření a fyzikálních procesů naše fasáda časem promění ve stříbro-šedou patinu. Dřevěných fasád se ovšem vůbec není třeba obávat. Při dodržení základních zásad a při dobré volbě materiálu mají vysokou trvanlivost a odolnost (v případě exotických dřevin je životnost ještě delší). Dřevěná fasáda je navíc šetrná k životnímu prostředí a v případě rekonstrukcí obnoví krásu domů, vytvoří vlastní architektonické efekty a popřípadě i zakryje drobné nedostatky původní fasády. 

Používané druhy dřevin

Smrk: tento materiál je vzhledem k jeho nízké pořizovací ceně nejvíce používaný. Díky svým vlastnostem a tvarové stálosti se velmi dobře opracovává. Jde snadno mořit a napouštět lazurovacím lakem, což přispěje k prodloužení jeho životnosti.

Borovice: na fasády se používá poměrně málo. Jedná se o dřevinu, která obsahuje poměrně hodně pryskyřice, jež vlivem prudkého slunce ,,roní“, což vytváří žluté fleky na obložení.

Sibiřský modřín: má vysokou odolnost a životnost za příznivou cenu, nejpříznivější hned po smrku. Tato dřevina je nejpoužívanější na obklady fasád.

THERMOWOOD dřeviny: jsou dřeviny, které prošly řízeným procesem tepelné úpravy. Nejčastěji upravovanou dřevinou je finská borovice. Dřevo, které projde takovou úpravou, získá specifickou hnědou barvu a vlastnosti, které prodlouží jeho životnost, omezí tvarové změny a zvýší odolnost vůči hnilobě a napadení dřevokaznými škůdci.

Exotické dřeviny: jedná se převážně o dřeviny pocházející například z Jižní Ameriky (massaranduna, jatoba, ipe), jihovýchodní Asie (teak, eben, bangkirai) nebo Afriky (mahagon). Jedná se o velmi odolné, ale poměrně drahé dřeviny, proto se používají velmi málo.

 

Text + foto: Luboš Jirků, Člen představenstva Cechu KPT ČR

Článek byl uveřejněn v časopisu Realizace staveb 2/2018.

Komentáře

Prepíšte text z obrázku do poľa. Ak nedokážete text rozoznať, kliknite na obrázok.

Další z Jaga Media